• شرکت مهاجرتی پل دارای لایسنس رسمی وکالت مهاجرت کانادا از سازمان فدرال CICC (کالج مشاورین مهاجرت و شهروندی کانادا) / شماره لایسنس R530661

 

 تحلیل امتیازها در پول

همانطور که می دانید برنامه اکسپرس انتری از ابتدای سال ۲۰۱۵ شروع به کار کرد و در ابتدا مینیمم امتیازها بسیار بالا و متغیر بود و پیش بینی های مختلفی از روند تغییرات وجود داشت که اکثر پیش بینی ها غلط بودند! عده ای صحبت از مینیمم امتیازهای ۷۵۰ در این برنامه می کردند و عده ای دیگر ادعای مینیمم امتیاز ۳۰۰ یا حتی کمتر! پس از گذشت چند سال از شروع به کار این برنامه، نظم و روال مناسبی در آن شکل گرفت و متقاضی ها تا حد خوبی می دانستند با چه شرایط و امتیازی می توانند به دریافت اقامت دائم کانادا از طریق برنامه جذاب اکسپرس انتری امیداور باشند. هرچند، با بروز پندمیک کرونا در سال 2022 همه سناریوها تغییر کردند و اکسپرس انتری و سیستم مهاجرتی کانادا نیز از این قائله مستثنی نبود.

در ادامه ی این مطلب با ارائه گراف های مختلف به شما نشان می دهیم که روند دعوت ها و امتیازات این برنامه قبل و بعد از پندمیک به چه صورتی بوده است. تعداد دعوت نامه های صادر شده از سال ۲۰۱۵ تا پایان سال ۲۰۱۸ روند کاملاً صعودی داشته است که نکته مثبتی برای این برنامه محسوب می شود. سال های اوج این برنامه سال های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ بوده است که تعداد دعوت نامه جهش قابل توجهی داشت و حتی از میزان هدفگذاری شده توسط سازمان مهاجرت کانادا نیز پیشی گرفت.

البته اگر بخواهیم تخصصی تر به تعداد دعوت نامه های صادر شده نگاه کنیم باید به این نکته نیز توجه کنیم آمار ارائه شده تعداد دعوت نامه های صادر شده است و نه تعداد ویزاهای صادر شده! همواره تعداد زیادی از پرونده های ارسالی به دلایل مختلف برگشت می خورند که عمدتاً به دلیل کامل نبودن مدارک است. بنابراین طبیعی است که تعداد دعوت نامه های صادر شده بیشتر از تعداد هدف گذاری به نظر برسد.

در سال ۲۰۱۵، که شروع برنامه اکسپرس انتری بود، میزان هدف گذاری شده ۵۱۰۰۰ دعوت نامه بود اما با اختلاف فاحشی تنها ۳۱۰۶۳ دعوت نامه صادر شد. به دلیل اینکه سال اول اجرایی شدن این برنامه بوده و همچنین تعداد زیادی پرونده های کاغذی که از سال ۲۰۱۴ و قبل از آن به اداره مهاجرت رسیده بودند و باید تعیین تکلیف می شدند طبیعی بود که میزان هدف گذاری شده و همچنین میزان واقعی دعوت نامه های صادر شده چندان بالا نباشند.

در سال ۲۰۱۶ با رشد خفیف حدود ۹ درصدی شاهد بهبود نسبی در تعداد دعوت نامه های صادر شده بودیم. با این حال میزان دعوت نامه های صادر شده تنها ۵۸ درصد میزان هدف گذاری شده بود!

اما از سال ۲۰۱۷ شاهد رشد بسیار خوبی در تعداد دعوت نامه های هدفگذاری شده و همچنین صادر شده بودیم. میزان هدفگذاری شده با رشد ۲۲ درصدی به ۷۱۴۰۰ عدد رسید و هم چنین میزان دعوت نامه های صادر شده با رشد باورنکردنی ۱۵۵ درصدی تقریبا ۲.۵ برابر شد که تاثیر آن را در کاهش مینیمم امتیاز ها که به ۴۱۳ هم رسید دیدیم. به عبارتی نیمه اول سال ۲۰۱۷ بهترین سال برنامه اکسپرس انتری از نظر کاهش مینیمم امتیازها بود. اما از نیمه دوم سال ۲۰۱۷ با تغییر قوانین و اضافه شدن امتیاز برای افرادی که خواهر و برادر در کانادا دارند و یا افرادی که سطح زبان فرانسه آنها بالاتر از حد خاصی است و همچنین افرادی که تحصیلات داخل کانادا دارند مینیمم امتیازها دوباره افزایش پیدا کرد.

سال ۲۰۱۸ تشابه زیادی با نیمه دوم سال ۲۰۱۷ داشت، چه از لحاظ مینیمم امتیازها و چه از بابت میزان دعوت نامه های صادر شده. میزان هدف گذاری شده و تعداد واقعی دعوت نامه های صادر شده به ترتیب رشد ۵ و ۴ درصدی داشته اند. سال 2019 نیز روند قابل قبولی را شاهد بود اما از سال 2020 به دلیل محدودیت های ناشی از پندمیک اتفاقات عجیب زیادی در اکسپرس انتری افتاد.

 

شانس گرفتن دعوت نامه

 

یکی از سوالاتی که همواره ذهن کسانی را که می خواهند با این سیستم اقدام کنند مشغول می کند این است که با چه امتیازی شانس گرفتن دعوت نامه دارند. همانطور که در قسمت های دیگر وبسایت پل توضیح داده ایم شما با امتیازی بین ۰ تا ۱۲۰۰ وارد Pool می شوید. حدوداً هر دو هفته یکبار تعداد مشخصی (معمولاً بین 1000 الی 5000 نفر) از افراد داخل Pool که بالاترین امتیاز را دارند دعوت نامه دریافت می کنند.

حال نکته اینجاست که بسته به تعداد افرادی که در هر دراو (Draw) دعوت نامه می گیرند و همچنین تعداد افرادی که با امتیاز بالاتر در داخل Pool هستند این مینیمم امتیاز در هر دراو متفاوت می شود. به طور مثال ممکن است در دراو این هفته مینیمم امتیاز 480 باشد و در دراو دو هفته بعد 490 باشد و یا برعکس.

 

تاثیرات پندمیک کرونا

 

شانس اقدام برای اکسپرس انتری قبل و بعد از کرونا بسیار متفاوت بود. تا قبل از رخ دادن پندمیک سال 2020، شرایط اقدام برای اکسپرس انتری به صورتی بود که امتیاز حدود 470 بسیار عالی محسوب می شد و تقریباً شانس قطعی برای دریافت دعوتنامه داشت. حتی در برخی بازه های زمانی حداقل امتیازات دعوت شده به حدود 450 نیز تنزل می نمود و شانس را برای متقاضیان بیش از پیش می کرد. آن زمان می توانستیم بگوئیم اگر امتیاز شما ۴۳۰ باشد ممکن است در اولین دراو دعوت نامه بگیرید و یا ممکن است مجبور شوید چند ماه صبر کنید. امتیازهایی در حدود ۴۳۰ الی ۴۴۰ هم ممکن است چندین ماه منتظر دعوت نامه بمانند و یا اصلاً دعوت نامه نگیرند و حتی ممکن است در کمتر از یک ماه دعوت نامه بگیرند. 

اما پندمیک کرونا باعث توقف طولانی مدت دعوت های نرمال اکسپرس انتری شد. تا قبل از مارچ 2020، مجموعاً 138 دعوت اکسپرس انتری برگزار شد که این دراوها غالباً به دو صورت انجام می شدند:

 

1) دعوت های No Program Specified (شامل هر 4 زیرشاخه اکسپرس انتری یعنی FSW، CEC، PNP و FST)

2) دعوت های مخصوص زیرشاخه FST (Federal Skilled Trades)

 

 روند تغییرات دعوت های پیش از پندمیک کرونا (دعوت های 1 تا 138)

 

 نمودار اول: تغییرات تعداد دعوتنامه های اکسپرس انتری صادر شده در دراوهای 1 تا 138 (ژانویه 2015 تا مارچ 2020) 

 نکات مهمی که در دعوت های حدوداً 5 سال اول از کارکرد برنامه اکسپرس انتری از نظر تعداد دعوتنامه ها وجود داشت:

 

1) اکثریت غالب دعوت ها به صورت جنرال (شامل همه ی زیرشاخه های اکسپرس انتری) برگزار شدند، به جز فقط 1 دعوت مخصوص متقاضیان دارای سابقه کار کانادایی، 4 دعوت مخصوص متقاضیان دارای تائیدیه استانی و 6 دعوت مخصوص متقاضیان در زیرشاخه مشاغل مهارتی (Trades). 

2) در اوایل شروع به کار این برنامه تعداد دعوتنامه ها کم و نامنظم بودند. اما با گذشت زمان نه تنها تعداد دعوتنامه ها افزایش پیدا کرد، بلکه سیستم را طوری تنظیم نمودند که عددهای مشخصی صادر می شد.

3) تعداد دعوتنامه ها در دعوت های خاص (غیر جنرال) پائین بوده است چرا که متقاضیان دسته های خاص فراوانی کمتری داشتند.

 

 نمودار دوم: تغییرات مینیمم امتیازهای دعوت شده برنامه اکسپرس انتری در دراوهای 1 تا 138 (ژانویه 2015 تا مارچ 2020)

 


نکات مهمی که در دعوت های حدوداً 5 سال اول از کارکرد برنامه اکسپرس انتری از نظر امتیازی وجود داشت:

 

1) در شروع به کار این برنامه مینیمم امتیازات دعوت شده خیلی بالا بودند و باعث شدند تصور عمومی نادرستی نسبت به اکسپرس انتری شکل بگیرد. اینکه این برنامه تنها برای متقاضی خاص با شرایط خیلی عالی و غیر عادی مناسب است. اما با گذشت زمان و نرمال تر شدن دعوت ها، بیشتر شدن تعداد دعوتنامه ها و شناخته تر شدن این برنامه، مینیمم امتیازها هم افت قابل توجهی پیدا کرد. بطوریکه از امتیازات حدود 700-800 در ابتدای کار به حدود 430 تا 480 در ماه ها و سال های بعد رسید. کمترین امتیاز دعوت شده در دراوهای جنرال (شامل همه ی زیرشاخه های اکسپرس انتری) امتیاز 413 دراو شماره 65 در تاریخ 31 می 2017 بوده است:

 

2) با شرایط شناخته شده اکسپرس انتری پیش از پندمیک متقاضیانی که سن حدود 30، تحصیلات ارشد، 3 سال سابقه کار و زبان عالی داشتند می دانستند که از شانس بالایی برای دریافت دعوتنامه اکسپرس انتری برخوردارند. طبیعتاً کسانی که امتیازات ویژه نظیر تحصیل یا کار در کانادا بهره مند بودند تقریباً دارای شانس قطعی بودند.

 

 روند تغییرات دعوت های پس از پندمیک کرونا (دعوت های 139 به بعد)

 

 نمودار سوم: تغییرات تعداد دعوتنامه های اکسپرس انتری صادر شده در دراوهای 139 تا 236 (مارچ 2020 تا پایان 2022) 

 

 

نکات مهمی که در دعوت های سال های ششم تا هشتم (2020 تا 2022) از کارکرد برنامه اکسپرس انتری از نظر تعداد دعوتنامه ها وجود داشت:

 

1) پندمیک کرونا همه چیز را تغییر داد! نه تنها باعث شد نظم اکسپرس انتری بهم بخورد بلکه ماه ها باعث تعلیق دعوت های نرمال نیز شد. در واقع تقریباً بلافاصله بعد از اعمال محدودیت های دولتی برای سفر و ورود به کانادا، اداره مهاجرت تصمیم گرفت دعوت های جنرال اکسپرس انتری را متوقف نموده و تنها متقاضی های با سابقه کار کانادایی با تعداد بیشتر و متقاضیان دارای تائیدیه استانی با تعداد کمتر را دعوت به اقدام کند. واضحاً مهمترین انگیزه اداره مهاجرت این بود که متقاضیان خارجی کمتری از کشورهای دیگر وارد کانادا شوند و بیشتر کسانی امکان اقدام پیدا کنند که با احتمال بیشتر از قبل در کانادا با وضعیت موقت حضور داشتند. 

2) همانوطور که در نمودار مشخص شده است تنها دعوت های سبز رنگ به صورت جنرال انجام شدند و بقیه ی دعوت ها فقط برای دسته های خاص بوده است. معمولاً روند انجام به این صورت بود که یک دعوت مخصوص استانی و همان روز یا با فاصله 1 روز دعوت مخصوص سابقه کار کانادایی انجام می شدند. البته این روند نیز دستخوش تغییرات شد و پیش از نرمال شدن دوباره دعوت ها در جولای 2022 تعداد زیادی دعوت فقط برای متقاضیان استانی انجام شد.

 

  نمودار چهارم: تغییرات مینیمم امتیازهای دعوت شده اکسپرس انتری در دراوهای 139 تا 236 (مارچ 2020 تا پایان 2022) 

 

 

نکات مهمی که در دعوت های سال های ششم تا هشتم (2020 تا 2022) از کارکرد برنامه اکسپرس انتری از نظر امتیازی وجود داشت:

 

1) همانطور که در نوادر مشخص است دعوت های آبی رنگ فقط مخصوص متقاضیان دارای تائیدیه استانی بوده است که اصولاً امتیازات بالای 600 دارند. دعوت های نارنجی رنگ متقاضیان دارای سابقه کار کانادایی هستند که به دلیل تعدد دعوت ها امتیازات پائین و غیرعادی و متحیرکننده ای را تجربه کردند! به طوریکه حتی چندین دعوت با حدود امتیاز 350 تا 400 برگزار شدند و شانس فوق العاده ای را در اختیار متقاضی های خوش شانس با سابقه کار کانادایی قرار دادند.

2) البته عجیبترین دعوتی که تاکنون در تاریخ اکسپرس انتری انجام شده است در 13 فوریه 2021 اتفاق افتاد که در اقدامی غیرمنتظره (و شاید غیر منطقی) سازمان مهاجرت کانادا بیش از 27 هزار متقاضی از کلاس سابقه کار کانادایی را دعوت به اقدام کرد که این باعث شد پائینترین امتیازی که موفق به دریافت دعوتنامه شد 75 باشد! حتی می توانید تصور کنید که چطور می توان سابقه کار کانادایی داشته باشید اما به امتیاز 75 برسید !؟؟!

 

 

دعوت های انجام شده به تفکیک سال:

 

دعوت های سال 2015

 

دعوت های سال 2016

 

 

دعوت های سال 2017

 

 

دعوت های سال 2018

 

 

دعوت های سال 2019

 

 

دعوت های سال 2020

 

 

دعوت های سال 2021

 

 

دعوت های سال 2022

 

ارسال نظر
verification
زمان ثبت
پنجشنبه 22 خرداد 1399 05:52
ملیحه
سلام، امتیاز من حدوداً 450 می شه، می تونم باهاتون قرارداد ببندم برام انجام بدین اکسپرس انتری؟
ادمین پل
سلام، امتیاز خوبی دارید و شانس بالایی برای اقدام برنامه های اقامتی می تونید داشته باشید، البته با شرایط فعلی احتمال دریافت دعوتنامه مستقیم مقداری کم است، اما شانس های استانی یا بهبود امتیاز می تونه کمک زیادی به شما بکنه. توصیه می کنیم که با ما تماس بگیرید تا کارشناسنان شرکت تمام جزئیات رو براتون توضیح بدن و برای انجام پرونده تون در خدمت شما باشیم.
زمان ثبت
پنجشنبه 22 خرداد 1399 15:00
سمانه علوی
پیش بینی شما از آینده امتیازات اسکیلد ورکر چیست؟ آیا با امتیاز 420 می توان امیدوار به گرفتن دعوتنامه از سازمان مهاجرت کانادا باشیم؟
ادمین پل
توصیه می کنیم تحلیل جامعی که درباره اکسپرس انتری از 2015 تا الان قرار دادیم رو در زیرمنوی "تحلیل های اختصاصی پل" در منوی اصلی اکسپرس انتری مطالعه کنید. این امتیاز برای برنامه های استانی می تونه دارای شانس باشه.