• بردیا صنعتی/عضو رسمی شورای قانونگذاری وکلای مهاجرت کانادا / شماره عضویت R530661
express entry

 برنامه مهاجرتی اکسپرس انتری (Express Entry) که از ابتدای سال ۲۰۱۵ میلادی شروع به کار کرد شامل سه دسته از متقاضیان می شود:

 دسته اول: نیروی متخصص فدرال (FSW) یا  Federal Skilled Worker

 دسته دوم: کلاس تجربه کانادایی (CEC) یا Canadian Experience Class

 دسته سوم: کارگر فنی فدرال (FST) یا  Federal Skilled Trades

 این برنامه در واقع جایگزین سیستم Federal Skilled Worker سابق شد. اصلی ترین تفاوت ها و مزایای این برنامه عبارتند از:

      زمان پروسه اخذ ویزای مهاجرتی (اقامت دائم) به حدود ۶ ماه کاهش یافت

      ثبت نام در این سیستم بطور کامل آنلاین است

      ثبت نام اولیه رایگان است

      محدودیت شغلی ندارد

      سهمیه محدود برای شغل ها ندارد

      زمان محدودی برای ثبت نام ندارد و پیوسته باز است

      ظرفیت پذیرش افزایش پیدا کرد

      در این سیستم مهم نیست چه کسی زودتر ثبت نام کرده است. مهم امتیاز است و اگر امتیاز بالایی داشته باشید خیلی زود دعوت‌نامه دریافت می کنید.

 اکسپرس انتری (Express Entry) در واقع یک سیستم پذیرش مهاجر دو مرحله ای می باشد که بر اساس ابراز علاقه متقاضیان (Expression of Interest) عمل می کند. در مرحله اول و برای اینکه متقاضی بتواند علاقه خود به مهاجرت از طریق سیستم اکسپرس انتری را اعلام نماید لازم است حداقل ۶۷ از ۱۰۰ امتیاز کل را بدست بیاورد. با داشتن این ۶۷ امتیاز که ترکیبی از عوامل مختلفی همچون سن، نمره زبان، مقدار سابقه کار، مقطع تحصیلی و غیره می باشد متقاضی می تواند وارد استخری (Pool of Candidates) شود که در آن متقاضیان علاقه مند دیگر نیز قرار دارند.

 سپس مرحله دوم شروع می شود که امتیازدهی بر اساس سیستم ۱۲۰۰ امتیازی بوده و تمام افراد حاضر در استخر با یکدیگر مقایسه شده و بصورت مداوم و منظم از متقاضیانی با امتیازات بالاتر دعوت می شود تا مدارک خود را ارسال نمایند تا اعطای ویزای اقامت دائم در مورد آنها تصمیم گیری شود.

 به طور متوسط هر دو هفته تعداد مشخصی از افراد داخل استخر که امتیازشان بالاتر از یک عدد مشخص باشد دعوت‌نامه می گیرند. در واقع اگر امتیاز بالایی داشته باشید ممکن است در اولین راند دعوت نامه بگیرید و مهم نیست که چه زمانی وارد Pool شده اید. بعد از گرفتن دعوت‌نامه و ارسال مدارک، در صورتی که مشکلی در مدارک ارسالی شما وجود نداشته و تست پزشکی و چک امنیتی را با موفقیت پشت سر بگذارید ویزای خود را دریافت خواهید کرد. به طور کلی این روش سریعترین و کم هزینه روش دریافت اقامت دائم کانادا است اما تنها برای متقاضیانی که توانایی کسب امتیازهای عالی را دارند.

 

مراحل اقدام

 

 • بررسی واجد شرایط بودن

  ابتدا باید مطمئن شوید که حداقل شرایط لازم برای شرکت در این برنامه مهاجرتی را دارید. در واقع باید حداقل ۶۷ امتیاز از سیستم امتیازبندی FSW که از ۱۰۰ می باشد را داشته باشید تا اجازه ورود به استخر متقاضیان اکسپرس انتری را پیدا کنید.

   نکته مهم) متقاضیان شرکت از طریق زیرمجموعه های CEC یا FST اکسپرس انتری نیازی به کسب حداقل ۶۷ امتیاز ندارند.

   نکته مهم) داشتن حداقل ۶۷ امتیاز به این معنا نیست که حتماً دعوت نامه دریافت می کنید یا اینکه با مهاجرت شما حتماً موافقت خواهد شد، بلکه فقط مجوز ورود شما به سیستم اکسپرس انتری و قرار گرفتن در Pool است.

  برای اینکه بدانید حداقل شرایط لازم ورود به سیستم اکسپرس انتری را دارید یا خیر دو راه راه پیشنهاد می کنیم:

   روش اول) استفاده از ابزار محاسبه گر اختصاصی پل 

   روش دوم) مطالعه سیستم امتیازبندی و محاسبه دستی 

 • محاسبه امتیاز در pool

  اگر در مرحله اول حداقل ۶۷ امتیاز را داشته باشید واجد شرایط ورود به استخر متقاضیان هستید و می تواند پروفایل آنلاین ابراز علاقه به مهاجرت از طریق اکسپرس انتری (Expression of Interest) برایتان ساخته شود. اکنون نوبت محاسبه امتیاز در داخل استخر بر مبنای ۱۲۰۰ امتیاز است.

  اگر بخواهیم به طور خلاصه توضیح دهیم که چه امتیازی خوب است باید بگوییم که اگر امتیازتان بالاتر از ۴۳۰ باشد از شانس بالایی برای دریافت دعوت نامه برخوردار هستید. اما اگر امتیازتان کمتر از ۴۳۰ باشد احتمال کمی دارد که در سیستم اکسپرس انتری به صورت مستقیم دعوتنامه دریافت کنید. در این شرایط ممکن است بهترین شانس شما شرکت در برنامه های نیروی ماهر استانی باشد. جهت اطلاع از شرایط برنامه های استانی کلیک کنید. 

  برای اینکه بدانید چه امتیازی می توانید در استخر متقاضیان اکسپرس انتری بدست آورید دو راه را پیشنهاد می کنیم:

   روش اول) استفاده از ابزار محاسبه گر اختصاصی پل

   روش دوم) مطالعه سیستم امتیازبندی و محاسبه دستی 

 • تهیه مدارک و اطلاعات اولیه

  اگر ۶۷ امتیاز اولیه را داشته و مجاز به ورود به استخر متقاضیان اکسپرس انتری باشید و نیز از امتیاز مناسبی بر مبنای ۱۲۰۰ امتیاز در داخل استخر برخوردار باشید شانس دریافت دعوتنامه فدرال را خواهید داشت. بنابراین بایستی در اولین فرصت ممکن با ساختن پروفایل آنلاین اکسپرس انتری، وارد استخر متقاضیان شوید. اما برای ورود بایستی مدارک و اطلاعات مهم اولیه را داشته باشید.

   مهمترین مدارک ضروری قبل از ساخت پروفایل عبارتند از:

        ۱. مدرک آیلتس جنرال

        ۲. گزارش ارزیابی مدارک تحصیلی

  همچنین باید ناک شغلی خود را انتخاب کرده باشید. 

 • ساخت پروفایل اکسپرس انتری

  اگر ۶۷ امتیاز اولیه را داشته باشید می توانید پروفایل آنلاین را ساخته و وارد استخر متقاضیان (Pool of Candidates) شوید. هنگام ساخت پروفایل تمام اطلاعات اولیه از جمله مشخصات شخصی و همچنین تمامی عواملی که امتیازآور هستندباید ارائه شوند. در پایان امتیاز به شما اعلام شده و وارد Pool می شوید. در این مرحله نیازی به آپلود کردن هیچ مدرکی نیست.

   نکته مهم) عضویت در جاب بانک (Job Bank) در گذشته اجباری بود اما از XXX به بعد اختیاری شد.

 • دریافت ITA و ارسال مدارک

  اگر دعوت نامه دریافت کنید 60 روز فرصت دارید که اپلیکیشن خود شامل اطلاعات و مدارک را به صورت آنلاین ارسال کنید و هزینه بررسی را نیز پرداخت کنید. بعد از ارسال مدارک و دریافت  AOR(Acknowledgement of Receipt) پرونده وارد مراحل بررسی می شود تا در صورت تائید شدن اطلاعات و مدارک ارسالی و چک های پزشکی و امنیتی ویزای اقامت دائم را دریافت کنید. در قسمت زمان متوسط بررسی پرونده ها می توانید مدت متوسط بررسی پرونده های مختلف را طبق اعلام رسمی سازمان مهاجرت کانادا مطالعه نمائید. در بعضی مواقع این زمان تا بیش از 1 سال نیز طول خواهد کشید که دلیل اصلی آن پروسه چک امنیتی است.

4.5/5 (12 رای)
ارسال نظر
verification
زمان ثبت
دوشنبه 06 بهمن 1399 12:02
شهریار روزبهی
با سلام با داشتن مدرک ارشد هوا فضا و سابقه کار خلبانی در چه برنامه ای میتوان شانس داشت ؟ و آیا اینکه بازار کار این شغل در کانادا به چه صورت است ؟
ادمین پل
اقدام برای اکسپرس انتری بیش از هر چیز وابسته به مقدار امتیاز هست نه رشته، چون محدودیتی برای رشته نداره. شما می تونین با کارشناسان شرکت ما مشورت کنین تا امتیاز دقیقتون رو حساب کنن و بهتون بگن که شانس اقدام برای شما چقدر هست. در مورد بازار کار لازمه که تحقیقات رو از طریق سایت ها و مراجع کاریابی انجام بدین.