• بردیا صنعتی/عضو رسمی شورای قانونگذاری وکلای مهاجرت کانادا / شماره عضویت R530661
study permit

چرا کانادا را به عنوان مقصد خود برای تحصیل یا ادامه تحصیل انتخاب کنیم؟

کانادا مدت هاست که یکی از بهترین کشورهای دنیا شناخته می شود و اغلب در صدر کیفیت زندگی قرار می گیرد. دلایل متعددی برای متقاضیان بین المللی وجود دارد که کانادا به عنوان مقصد خویش جهت تحصیل و یا ادامه تحصیلات انتخاب می کنند. در ادامه به برخی از مهمترین این دلایل اشاره می کنیم:

 

کانادا یک کشور مهاجرپذیر است که با آغوش باز، مهاجران از سرتاسر دنیا و از ملیت ها و رنگ های مختلف را در خود جای داده است. شاید در کمتر کشوری، یک مهاجر بتواند به سرعت حس بودن در خانه و پذیرفته شدن توسط یک اجتماع جدید را مانند کانادا تجربه کند. تعصبات قومی و نژادی در کانادا نسبت به اکثر کشورهایی که متقاضیان می توانند برای تحصیل یا زندگی انتخاب کنند بسیار کمتر است. این حس مثبت پذیرفته شدن خیلی ارزشمند است. 

با تحصیل در کانادا مدرک تحصیلی خود را از دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی بسیار رده بالای دنیا دریافت کرده و درهای جدیدی را برای آینده خود باز می کنید. در حال حاضر بیش از ۴۵۰ هزار دانش‌آموز و دانشجوی بین‌المللی در این کشور تحصیل می‌کنند و این عدد هر ساله در حال افزایش است. از مدارس ابتدایی گرفته تا بالاترین مقاطع دانشگاهی، اساتید در سطح بسیار بالایی آموزش دیده اند و رویکردهای متنوعی را به کلاس های درس می آورند.

کیفیت زندگی در کانادا فوق العاده بالاست. استاندارد زندگی شامل معیارها و جنبه های مختلفی است که سلامتی جامعه و افراد را از نظر فیزیکی، روانی، مادی و اجتماعی شامل می شود. کانادا معمولاً در بالاترین رده از استانداردهای زندگی قرار دارد.

یکی از مهمترین دلایل انتخاب کانادا برای تحصیل این است که پس از تحصیل می توان مسیر بسیار مناسبی را برای دریافت اقامت دائم و سپس، در مدتی کوتاه، شهروندی این کشور را متصور شد. کانادا به دانشجویان بین المللی این امکان را می دهد که پس از فارغ التحصیلی اجازه کار دریافت کرده و به بازار کار وارد شده و دانش خود را در بافت عملی بکار بگیرند. این تجربه عالی در نهایت به خوبی می تواند زمینه ساز دریافت اقامت دائم شود.

با وجود کیفیت بسیار بالای سیستم آموزشی و زندگی در کانادا، هزینه های تحصیل و زندگی در این کشور در مقایسه با خیلی از کشورهای پیشرفته دیگر کاملاً مقرون به صرفه است.

سیستم مهاجرتی کانادا انعطاف پذیری خوبی داشته و این اجازه را به دانشجوهای بین المللی می دهد که همزمان با تحصیل بصورت نامحدود در محیط دانشگاه و بصورت نیمه وقت در خارج از دانشگاه مشغول به کار شوند. این موضوع علاوه بر امکان کسب تجربه خیلی خوب، امکان تامین بخش مناسبی از هزینه های تحصیل را نیز فراهم می کند.

از دیگر نکات مثبت اینکه همسر شخصی که در کانادا تحصیل می کند می تواند اجازه کار آزاد دریافت نموده و ضمن همراهی وی، به کسب درآمد در بازار کار پویای کانادا مشغول شود.

دانشجو حتی می تواند فرزندان زیر 22 سال خود را به کانادا آورده و بصورت رایگان در مدارس ثبت نام نماید.  

 

 

تحصیل در مدارس کانادا

مدارس ابتدایی در کانادا تجربه ای غنی و ایمن را در محیط های آموزشی مناسب برای حمایت از دانش آموزان و نیز با استفاده از معلمانی حرفه ای و آموزش دیده ارائه می دهند. کودکان در کانادا 8 کلاس ابتدایی را می گذرانند. این کلاس ها از کودکستان در سن 4 یا 5 سالگی آغاز گردیده و پس از تکمیل دوران ابتدایی به دبیرستان می رسد.
 

نوجوانان در کانادا کلاس های 9 تا 12 را در دبیرستان می گذرانند و پس از اتمام موفقیت آمیز آن در سنین 17 یا 18 سالگی، امکان ادامه تحصیلات در کالج ها و یا دانشگاه ها وجود خواهد داشت. سازمان رشد و همکاری اقتصادی (OECD) به بررسی و رتبه بندی سیستم های آموزشی در سطح دنیا می پردازد. در جدیدترین بررسی آنها، کانادا در رتبه دوم مهارت خواندن، دهم ریاضیات و هفتم در علوم در سطح دنیا قرار گرفت. همچنین، کانادا در رده دوم بالاترین نرخ تکمیل تحصیلات متوسطه قرار دارد.

 

  برخی از ویژگی های مهم تحصیل در مدارس کانادا:

 

کانادا در رتبه سوم غنی ترین کشورها از نظر سیستم آموزشی قرار دارد. مهمترین خصوصیت این سیستم ارائه برنامه های آموزشی عالی در زمینه های خواندن، ریاضیات و علوم است.

محیط های آموزشی در مدارس کانادا بصورت خلاق، تعاملی و با حمایت همه جانبه از دانش آموزان است.

معلمان مدارس کانادایی حداقل دارای مدرک کارشناسی و کارآموزی عملی در زمینه تدریس می باشند. خیلی از آنها مقاطع تحصیلی بالاتری را نیز کسب می کنند و البته حفظ و نیز بهبود مهارت ها برای آنها اجباری است.

بسیاری از مدارس دولتی کانادا دانش آموزان بین المللی را نیز پذیرش می کنند.

گزینه های شرکت در مدارس دولتی و خصوصی وجود دارند.

تحصیل در کالج ها و دانشگاه ها

در کانادا راه های ادامه تحصیل بالاتر از مقطع دبیرستان در حالت کلی عبارتند از:

1. تحصیل در کالج

تحصیل در کالج یا مدارس فنی و حرفه ای انتخابی مناسب برای افرادیست که رویکرد شغلی و تجربه عملی به تحصیلات خود دارند. از راه تحصیل در کالج می توانید تجربه فوق العاده کار عملی را بدست بیاورید که در ارتباط مستقیم و تنگاتنگی با بازار کار قرار دارد. همچنین می توان از گزینه های کارآموزی و یا تجربه کار انتهای تحصیل نیز استفاده نمود.

  مدارکی که پس از تحصیل در کالج به شما اعطا می شود یکی از حالت های زیر است:

 • Certificate: مدارکی که برای دوره های معمولاً کوتاه مدت تر ارائه می شوند. معمولاً پیش نیاز تحصیل در این دوره ها، پایان موفقیت آمیز دبیرستان است.
 • Diploma: این مدارک برای دوره های طولانی مدت تر نسبت به سرتیفیکت ها اعطا می شوند. معمولاً پیش نیاز تحصیل در این دوره ها، پایان موفقیت آمیز دبیرستان است.
 • Post-Graduate Diploma: تحصیل در این دوره ها معمولاً نیازمند پایان موفقیت آمیز تحصیلات دانشگاهی دوره کارشناسی می باشد.

 

  تمرکز دوره های کالج بر موضوعات کاربردی می باشد که شانس موفقیت بالایی در بازار کار دارند. از قبیل:

 • کشاورزی و صنایع غذایی
 • صنایع مرتبط با پخش تلویزیونی و خبرنگاری
 • کسب و کار
 • بهداشت دهان و دندان
 • طراحی
 • فناوری مهندسی
 • محیط زیست
 • بهداشت
 • مدیریت و هتلداری
 • فناوری های اطلاعات و ارتباطات
 • زبان و هنر
 • علوم
 • خدمات اجتماعی

 

  از مهمترین مزایای تحصیل در کالج های کانادایی عبارتند از:

  کوتاهتر از برنامه های دانشگاهی هستند و سریعتر می توان وارد بازار کار شد

  هزینه پائینتری نسبت به دوره های دانشگاهی دارند

  برای متقاضیان بین المللی که تحصیلات دانشگاهی خود را تکمیل کرده اند مسیر بسیار خوبی برای کسب اقامت دائم کانادا فراهم می آورد.

  پس از تحصیل در کالج های معتبر می توان مجوز کار دریافت نموده و سابقه کار تمام وقت کانادایی کسب کرد که امتیاز فوق العاده ای در جهت کسب اقامت دائم است.

 

2. تحصیل در دانشگاه

کانادا یکی از بهترین مقاصد برای تحصیل در دنیاست. 11 تا از 250 دانشگاه برتر جهان در کانادا قرار دارند.

  دوره هایی که در دانشکاه های کانادایی ارائه می شوند یکی از حالت های زیر است:

 • Undergraduate: دوره های کارشناسی
 • Postgraduate: دوره های ارشد و دکتری
 • Certificate: دوره های معمولاً کوتاه مدت تر. معمولاً پیش نیاز تحصیل در این دوره ها، پایان موفقیت آمیز دبیرستان است.
 • Diploma: دوره های طولانی مدت تر نسبت به سرتیفیکت ها. معمولاً پیش نیاز تحصیل در این دوره ها، پایان موفقیت آمیز دبیرستان است.
 • Short Career-focused: این دوره ها برای متقاضیان بین المللی مناسب نیستند.
 • Co-Op: این دوره ها برای متقاضیان بین المللی مناسب نیستند.

 

  از مهمترین دلایل سطح بالای تحصیلات دانشگاهی در کانادا عبارتند از:

  کیفیت و تنوع فوق العاده: 90 دانشگاه عمومی که 15000 برنامه آموزشی ارائه می دهند.

  دانشجویانی که در کانادا تحصیل می کنند بالاترین سطح نسبت به سایر کشورهای انگلیسی و فرانسوی زبان را دارند.

  هزینه تحصیل در کانادا نسبت به خیلی از کشورهای رده اول دنیا معقولتر و مناسبتر است.

  کانادا صاحب 3 مورد از بهترین شهرهای دانشجویی دنیاست: تورنتو، مونترال و ونکوور.

  حضور دانشجویانی از سرتاسر دنیا باعث شده است که کانادا در رده دوم بهترین کشورها برای محصلین بین المللی قرار بگیرد.

3.9/5 (10 رای)
ارسال نظر
verification
زمان ثبت
پنجشنبه 22 خرداد 1399 17:45
زهرا شیرازی
سلام
آیا با کار کردن در کنار تحصیل در کاناد می توان هزینه های زندگی را تامین کرد؟
ادمین پل
سلام، طبق قوانین دولت کانادا، شما مجاز هستید به موازات تحصیل در کانادا کار کنید، این می تونه درآمدی رو برای شما ایجاد کنه که بسته به نوع کار و مقدار درآمدش می تونه کمک خرج خیلی خوبی باشه.
زمان ثبت
سه شنبه 14 مرداد 1399 20:25
مونا بهرام زاده
سلام
برای تحصیل در مدارس نیاز به آیلتس می باشد؟
ادمین پل
سلام، معمولاً مدارس کانادا از دانشجوهای بین المللی مدرک آیلتس درخواست نمی کنند. البته بعضی از مدارس در مقطع 12 ممکن هست این مورد رو درخواست کنن.
زمان ثبت
سه شنبه 20 آبان 1399 16:09
amir
سلام
آیا مدارک علمی و کاربردی برای اپلای معتبر هست ؟و اگر معتبر هست آیا شانس قبول شدن با این مدرک با دانشگاه های دولتی و آزاد کمتر هست و یا فرقی نمی کند؟
ادمین پل
فقط اگر از 2-3 دانشگاه تاپ ایران مدرک داشته باشید ممکنه تاثیر مثبت بذاره، غیر از اون بطور کلی می شه گفت که تقریباً تفاوت خاصی نمی کنه و شانس قبولی به رزومه و چندین فاکتور دیگه از شرایط متقاضی وابسته هست.