• شرکت مهاجرتی پل دارای لایسنس رسمی وکالت مهاجرت کانادا از سازمان فدرال CICC (کالج مشاورین مهاجرت و شهروندی کانادا) / شماره لایسنس R530661

برای کسب اقامت دائم کانادا (Permanent Residence - PR) کانادا باید از یکی از روش ها مهاجرتی آن را به دست بیاورید (مانند روش های Skilled Worker، سرمایه گذاری، ازدواج با یک کانادایی و غیره). پس از آنکه ویزای اقامت دائم دریافت می کنید باید در مدت محدود تعیین شده به خاک کانادا وارد شوید و با ورودتان مدت 5 ساله اقامت آغاز می گردد. کارت اقامت دائم خود را بعد از چند هفته دریافت کرده و در طول این ۵ سال می توانید با این کارت و بدون نیاز ویزا وارد خاک کانادا شوید و از تمام حقوق هر مقیم دائم این کشور بهره مند شوید. وضعیت اقامت دائمی بوده ولی، اگر شرایط اقدام برای شهروندی محقق نشوند، کارت اقامت دائم بایستی هر 5 سال یکبار تمدید شود.

توجه کنید که هنگامی که برای بار اول و با ویزای اقامت دائم وارد کانادا می شوید در فرودگاه از شما آدرسی درخواست می شود که کارت PR به همان آدرس پست خواهد شد. چنانچه در بدو ورود آدرسی برای ارائه در دست نباشد، می توان بعداً بصورت آنلاین و یا با مراجعه حضوری این آدرس را ارائه داد. نکته دیگری که در مورد صدور کارت PR اهمیت دارد این است که عکسی که هنگام صدور ویزا همراه پاسپورت ارسال کرده اید بر روی کارت PR قرار خواهد گرفت و اگر این عکس به هر دلیلی ایراد داشته باشد از شما خواسته خواهد شد که عکس جدیدی که مشخصات عکاس و تاریخ عکس در پشت آن است را برای اداره مهاجرت مجدداً ارسال کنید.

 

اقامت دائم چه مزایایی دارد؟
 

به طور خلاصه حقوق یک مقیم دائم کانادا تقریباً مشابه با شهروندان کانادایی است، به جز در برخی موارد معدود:

  حق شرکت در انتخابات کانادا را ندارد

  پاسپورت کانادایی ندارد

  اقامت او مشروط است و برای تمدید آن باید ۲ سال از هر ۵ سال حتماً در داخل کانادا حضور فیزیکی داشته باشید و یا اینکه ۳ سال از ۵ سال داخل کانادا باشد و درخواست شهروندی بدهید.

  نمی تواند در برخی از شغل های دولتی یا امنیتی شاغل باشد

 

یک مقیم دائم کانادا می تواند:
 

  از مزایای اجتماعی نظیر بیمه درمانی برخوردار شود

  از هر جایی از کانادا زندگی، کار یا تحصیل کند

  برای شهروندی کانادا اقدام کند

  تحت حفاظت قانون کانادا و منشور حقوق و آزادی های کانادایی قرار بگیرد

 

در مقابل، یک مقیم دائم کانادا بایستی مالیات پرداخت نماید و به تمام قوانین کانادایی در سطح شهری، استانی و کشوری احترام بگذارد.

 

 

آیا می توان قبل از صدور کارت PR از کانادا خارج شد؟
 

 بله می توانید. برای خروج از کانادا نیازی به کارت PR نیست، اما برای ورود مجدد به داخل کانادا به کارت PR نیاز خواهید داشت! اگر برای ورود مجدد به هر دلیلی کارت PR همراه خود نداشته باشید باید درخواست Travel Document داده شود که چند هفته زمان می برد و هزینه آن را نیز باید پرداخت کنید. توصیه می کنیم از کارت PR خود به دقت محافظت کنید و تا جایی که امکان دارد بدون کارت PR از کانادا خارج نشوید.

  

کسی که کارت PR دارد چطور می تواند آن را تمدید کرده یا تبدیل به شهروندی کند؟
 

برای تمدید کارت PR باید شروط زیر رعایت شود:

باید در هر دوره ۵ ساله حداقل ۲ سال در خاک کانادا باشید.

نکته مهم این است که در هر دوره ۵ ساله ای باید این مورد را رعایت کنید. به طور مثال اگر اول ژانویه ۲۰۱۵ وارد کانادا شده و PR شده اید و اول ژانویه ۲۰۱۷ از کانادا خارج شده اید ۲ سال را تکمیل کرده اید و تا آخر سال ۲۰۱۹ اقامت دائم را دارا هستید. اما اگر با همین شرایط، اول ژانویه ۲۰۱۷ از کانادا خارج شده و ورود بعدی شما اول ژانویه ۲۰۲۱ باشد آفیسر می تواند از ورود شما به کانادا یا تمدید اقامت دائم جلوگیری کند چون در ۴ سال گذشته داخل کانادا نبوده اید و به هیچ عنوان نمی توانید شرط حضور ۲ سال در هر دوره ۵ ساله را برآورده کنید.

البته استثناء هایی هم وجود دارد که می توانید مدتی از این ۲ سال را خارج از کانادا باشید. به طور مثال اگر همسر شما شهروند کاناداست و خارج از کانادا زندگی کند آن دوره برای شما بعنوان حضور در کانادا محسوب خواهد شد. یا اینکه به عنوان PR در استخدام سازمان های دولتی کانادا بوده و به صورت تمام وقت خارج از کانادا کار کنید. در این حالت نیز مدتی که خارج از کانادا بوده اید برای شما محسوب می شود.

جرائم جدی و خطرناک مرتکب نشده باشید.

 

 

نکته مهم: امکان درخواست تمدید کارت PR از خارج از کانادا وجود ندارد. اگر شرایط لازم وجود داشته باشد باید حتماً در کانادا حضور داشته باشید تا بتوانید درخواست را ارسال کنید.

 

برای تبدیل کارت PR به شهروندی به طور خلاصه باید در ۵ سال گذشته حداقل ۳ سال در داخل خاک کانادا حاضر باشید.