• بردیا صنعتی/عضو رسمی شورای قانونگذاری وکلای مهاجرت کانادا / شماره عضویت R530661
ircc 2019 1

بخش اول:  مقایسه تعداد دعوت نامه های صادر شده در ۴ سال

 همانطور که می دانید برنامه اکسپرس انتری از ابتدای سال ۲۰۱۵ شروع به کار کرد و در ابتدا مینیمم امتیازها بسیار بالا و متغیر بود و پیش بینی های مختلفی از روند تغییروجود داشت که اکثر پیش بینی ها غلط بودند! عده ای صحبت از مینیمم امتیازهای ۷۵۰ در این برنامه می کردن و عده ای دیگر ادعای مینیمم امتیاز ۳۰۰ یا حتی کمتر! به هر حال در این ۴ سال این برنامه به ثبات خوبی رسیده و روند آن قابل پیش بینی تر شده است.

 بار گراف ارائه شده نشان می دهد که تعداد دعوت نامه های صادر شده از سال ۲۰۱۵ تا پایان سال ۲۰۱۸ روند کاملاً صعودی داشته است که نکته مثبتی برای این برنامه محسوب می شود. سال های اوج این برنامه سال های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ بوده است که تعداد دعوت نامه جهش قابل توجهی داشت و حتی از میزان هدفگذاری شده توسط سازمان مهاجرت کانادا نیز پیشی گرفت.

 البته اگر بخواهیم تخصصی تر به تعداد دعوت نامه های صادر شده نگاه کنیم باید به این نکته نیز توجه کنیم آمار ارائه شده تعداد دعوت نامه های صادر شده است و نه تعداد ویزاهای صادر شده! همواره تعداد زیادی از پرونده های ارسالی به دلایل مختلف برگشت می خورند که عمدتاً به دلیل کامل نبودن مدارک است. بنابراین طبیعی است که تعداد دعوت نامه های صادر شده بیشتر از تعداد هدف گذاری به نظر برسد.

 در سال ۲۰۱۵، که شروع برنامه اکسپرس انتری بود، میزان هدف گذاری شده ۵۱۰۰۰ دعوت نامه بود اما با اختلاف فاحشی تنها ۳۱۰۶۳ دعوت نامه صادر شد. به دلیل اینکه سال اول اجرایی شدن این برنامه بوده و همچنین تعداد زیادی پرونده های کاغذی که از سال ۲۰۱۴ و قبل از آن به اداره مهاجرت رسیده بودند و باید تعیین تکلیف می شدند طبیعی بود که میزان هدف گذاری شده و همچنین میزان واقعی دعوت نامه های صادر شده چندان بالا نباشند.

 در سال ۲۰۱۶ با رشد خفیف حدود ۹ درصدی شاهد بهبود نسبی در تعداد دعوت نامه های صادر شده بودیم. با این حال میزان دعوت نامه های صادر شده تنها ۵۸ درصد میزان هدف گذاری شده بود!

 اما از سال ۲۰۱۷ شاهد رشد بسیار خوبی در تعداد دعوت نامه های هدفگذاری شده و همچنین صادر شده بودیم. میزان هدفگذاری شده با رشد ۲۲ درصدی به ۷۱۴۰۰ عدد رسید و هم چنین میزان دعوت نامه های صادر شده با رشد باورنکردنی ۱۵۵ درصدی تقریبا ۲.۵ برابر شد که تاثیر آن را در کاهش مینیمم امتیاز ها که به ۴۱۳ هم رسید دیدیم. به عبارتی نیمه اول سال ۲۰۱۷ بهترین سال برنامه اکسپرس انتری از نظر کاهش مینیمم امتیازها بود. اما از نیمه دوم سال ۲۰۱۷ با تغییر قوانین و اضافه شدن امتیاز برای افرادی که خواهر و برادر در کانادا دارند و یا افرادی که سطح زبان فرانسه آنها بالاتر از حد خاصی است و همچنین افرادی که تحصیلات داخل کانادا دارند مینیمم امتیازها دوباره افزایش پیدا کرد.

 سال ۲۰۱۸ تشابه زیادی با نیمه دوم سال ۲۰۱۷ داشت، چه از لحاظ مینیمم امتیازها و چه از بابت میزان دعوت نامه های صادر شده. میزان هدف گذاری شده و تعداد واقعی دعوت نامه های صادر شده به ترتیب رشد ۵ و ۴ درصدی داشته اند.

 برای سال ۲۰۱۹ برنامه اداره مهاجرت کانادا رشد حدود ۹ درصدی در میزان هدفگذاری شده تعداد دعوت نامه ها است و اگر همین رشد را برای تعداد واقعی دعوت نامه نیز در نظر بگیریم می توان امیدوار بود که حدود ۹۷۰۰۰ دعوت نامه در سال ۲۰۱۹ صادر شود. با ادامه این روند، تعداد دعوت نامه های صادر شده در سال ۲۰۲۰ از ۱۰۰ هزار هم خواهد گذشت و سال ۲۰۲۱ حدودا عدد ۱۱۰ هزار را رد خواهد کرد. این افزایش تعداد دعوت نامه ها تاثیر مثبتی بر کاهش مینیمم امتیازها خواهند گذاشت اما نباید تصور کرد که مینیمم امتیازها دوباره به حدود ۴۱۳ خواهد رسید. زیرا به دلیل تغییر سیستم امتیازدهی در سال ۲۰۱۷ بسیار بعید به نظر می رسد مینیمم امتیازها به کمتر از ۴۳۰ در سه سال آینده برسد.

/5 (0 رای)
ircc 2023 25ircc 2023 24ircc 2023 23ircc 2023 22
ارسال نظر
verification