• شرکت مهاجرتی پل دارای لایسنس رسمی وکالت مهاجرت کانادا از سازمان فدرال CICC (کالج مشاورین مهاجرت و شهروندی کانادا) / شماره لایسنس R530661
ircc 2021 47

 

 جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا، درخواست برگزاری انتخابات فدرال در تاریخ 20 سپتامبر 2021 یعنی کمتر از 1 ماه دیگر را صادر نموده است. در واقع انتخابات فدرال در کانادا بر اساس جدول زمانی مشخصی برگزار نمی شود و مواقع زیادی پیش آمده است که بر اساس صلاحدید نخست وزیر صورت می گیرد. با اینکه قانوناً تا سال 2023 الزامی به برگزاری انتخابات نیست، ترودو فرصت را برای بدست آوردن دولت اکثریت محیا می بیند.

بر اساس موقعیت دولت فدرال و تقابل آن با دیگر حزب ها، درخواست برگزاری انتخابات زودهنگام چندان دور از ذهن نبود. در نظرسنجی های ماه های اخیر، لیبرال ها در صدر بوده اند و نخست وزیر و رهبران دیگر جناح ها در حال سفر به نقاط مختلف کشور و برگزاری سخنرانی در مورد موضوعات اصلی حائز اهمیت هستند و مناظراتی نیز برگزار خواهد شد. 

لیبرال ها اکثریت را در سال 2019 از دست دادند و از آن زمان تاکنون اقلیت دولت را در اختیار داشته اند. دولت اقلیت بدین معناست که حزب حاکم اکثریت 338 کرسی پارلمان کانادا را در اختیار نداشته و برای تصویب قوانین جدید باید با دیگر احزاب همکاری کند.

نتایج انتخابات سال 2019 به این شکل بود:

لیبرال 157 کرسی
محافظه کار 121 کرسی
حزب Quebecois 32 کرسی
حزب دموکراتیک جدید 24 کرسی
حزب سبز 3 کرسی
کاندیدای مستقل صاحب 1 کرسی 

لیبرال ها و محافظه کاران در دو سمت محوریت دولت قرار دارند. اوضاع پندمیک کرونا در چند ماه اخیر بهبود زیادی در کانادا پیدا کرده است و این کشور اکنون بالاترین نرخ واکسیناسیون در میان کشورهای G20 را داراست و تعداد کیس های جدید از ماه آپریل رو به کاهش بوده است. این باعث شده است که استان ها اقدام به بازگشایی نموده و مشاغل رونق نسبی دوباره پیدا کنند. ترودو قصد دارد از این فرصت استفاده کند تا بار دیگر دولت اکثریت را بدست بیاورد. دولت اکثریت این امکان را فراهم می کند که هر قانونی که حزب حاکم صلاح بداند به تصویب برسد بدون آنکه نیاز به حمایت جناح های مخالف داشته باشد. 

جناح ها اکنون در کوران کمپین ها و مناظرات انتخاباتی هستند تا در ماه سپتامبر نتیجه مشخص شود. با اینکه لیبرال ها ظاهراً در صدر قرار دارند، اختلاف چندانی با حذب محافظه کار ندارند.

تجربه بدست آمده از انتخابات سال های 2015 و 2019 نشان می دهد که در کوتاه مدت تغییرات چندانی را در سیستم مهاجرتی کانادا شاهد نخواهیم بود. پیش از برگزاری و تا مدتی پس از آن همچنان لیبرال ها به حاکمیت ادامه خواهند داد و این یعنی سیاست های مهاجرتی آن ها نیز تداوم خواهد داشت. پس از برگزاری انتخابات، حزب پیروز زمانی را صرف تشکیل کابینه جدید خود خواهد کرد. سپس، نخست وزیر فرمان نامه هایی را در اختیار وزرای خود قرار خواهد داد که اولویت های سیاسی را مشخص می کنند. فعلاً، فرمان نامه هایی که ترودو در اختیار مارکو مندچینو، وزیر مهاجرت، قرار داده است در راس امور هستند. 

شکل گیری دولت جدید تا حدود ماه ژانویه 2022 طول می کشد و از آن زمان به بعد اعمال تاثیرات دولت جدید بر مهاجرت ممکن است آشکار شود. اگر لیبرال ها پیروز شوند می توان انتظار داشت که سیاست های مهاجرتی مشابه با آنچه از سال 2015 دنبال شده است در دستور کار باشند. محافظه کاران نیز حمایت زیادی از مهاجرت را ابراز می کنند و البته آغاز به کار برنامه اکسپرس انتری در اواخر دوران حاکمیت آنها پیش بینی شده بود (سال 2014).

همه احزاب سیاسی در طول هفته های آینده چارچوب اولویت های خود را منتشر خواهند کرد که می توان از آنها نتیجه گرفت که در صورت روی کار آمدن هر یک، ممکن است سیستم مهاجرت دستخوش چه تغییراتی بشود.

 

 منبع: CICNews و CBC
 

 

 برنامه های مهاجرتی کانادا را با گروه مهاجرتی پُل (eCanada سابق) دنبال نمائید. ​​​​​​

 همه به دنبال یک پل مطمئن هستند.

 بردیا صنعتی (وکیل رسمی مهاجرت به کانادا با شماره عضویت R530661)

5.0/5 (5 رای)
ircc 2024 1ircc 2023 25ircc 2023 24ircc 2023 23
ارسال نظر
verification