• شرکت مهاجرتی پل دارای لایسنس رسمی وکالت مهاجرت کانادا از سازمان فدرال CICC (کالج مشاورین مهاجرت و شهروندی کانادا) / شماره لایسنس R530661
ircc 2022 13


 تاریخ: 1 فوریه 2022

 

فریزر: IRCC همچنان در حال توسعه استراتژی اکسپرس انتری خود برای سال 2022 است.


نشست بین وکلای مهاجرت کانادا و شان فریزر، وزیر مهاجرت، جزئیات دقیقی را به بحث در مورد اکسپرس انتری در سال 2022 اضافه می کند.

اکسپرس انتری اصلی ترین روشی است که کانادا توسط آن از مهاجران طبقه اقتصادی استقبال می کند. داوطلبانی که معیارهای واجد شرایط بودن برنامه نیروی کار ماهر فدرال (FSWP)، کلاس تجربه کانادا (CEC) یا برنامه مشاغل مهارتی فدرال (FSTP) را دارند، می توانند پروفایل اکسپرس انتری را در وب سایت IRCC ایجاد کنند. سپس امتیاز لازم سیستم رتبه بندی جامع (CRS) را بر اساس سن، تحصیلات، مهارت های زبانی، تجربه کاری و سایر معیارها دریافت می کنند. تقریباً هر دو هفته یکبار، IRCC از نامزدها دعوت می کند تا برای اقامت دائم درخواست دهند. پیش از همه‌گیری بیماری کرونا، نامزدهای FSWP اصلی ترین دریافت‌کنندگان دعوتنامه‌های اکسپرس انتری (ITA) برای درخواست  اقامت دائم بودند.

در طول همه‌گیری کرونا، نامزدهای CEC بیشترین دعوت نامه ها را دریافت کرده اند. با این حال، از ماه سپتامبر، IRCC برای جبران انباشتگی پرونده های خود، اکسپرس انتری را فقط برای برنامه های نامزدی استانی (PNP) برگزار کرده است. همچنان هفته ای دو بار به طور منظم دراوهای اکسپرس انتری برگزار می شود.

فریزر: IRCC همچنان گزینه های اکسپرس انتری خود را بررسی می کند و هیچ برنامه ای برای لغو درخواست ها ندارد.
افشای عمومی یک یادداشت داخلی اخیر، که در 24 نوامبر 2021 امضاء شده است، گمانه زنی ها را در مورد استراتژی اکسپرس انتری کانادا برای امسال افزایش داد. این یادداشت امکان تمدید توقف دعوت‌نامه‌های اکسپرس انتری را برای نامزدهای FSWP، CEC  و FSTP تا اواسط سال جاری بررسی می‌کند تا به IRCC زمان بیشتری برای کاهش معوقات داده شود. با این حال، به دلیل مخدوش شدن خیلی از قسمت های این یادداشت، تنها راه حلی که برای خوانندگان باقی می ماند این است که حدس بزنند IRCC چگونه پیشرفت اکسپرس انتری را مدیریت خواهد کرد. تا دسامبر 2021 تعداد کل درخواست های مهاجرتی به 8/1 میلیون نفر منتظر در صف رسیده است که حدود 120000 نفر از آنها تحت اکسپرس انتری هستند.

شان فریزر، وزیر مهاجرت، در بیستم ژانویه برخی از گمانه زنی ها را در جلسه ای با بخش مهاجرت انجمن وکلای کانادایی (CBA) در میان گذاشت. بخش مهاجرت CBA یک انجمن به نمایندگی از وکلای مهاجرت کانادا است که به طور منظم در مورد چگونگی بهبود سیستم مهاجرت با دولت کانادا ملاقات می کند. فریزر اظهار کرد که IRCC هنوز دراو FSWP و CEC بعدی خود را برنامه ریزی نکرده است، اما آنها همچنان در حال بررسی گزینه های دراو اکسپرس انتری برای سال 2022 هستند. فریزر به CBA توضیح داد که IRCC قصد لغو و بازپرداخت برنامه های اقامت دائم به منظور کاهش انباشتگی پرونده های عقب مانده را ندارد. این امر در شبکه های اجتماعی مورد توجه قرار گرفته است، زیرا این چیزی است که دولت کانادا حدود 10 سال پیش برای کاهش موجودی خود انجام داد.

فریزر اشاره کرد که IRCC در حال تلاش برای تثبیت پردازش درخواست ها در راستای کاهش انباشتگی پرونده ها است و همچنین دولت کانادا اخیرا مبلغ 85 میلیون دلار برای حمایت از این هدف اختصاص داده است.
 

 یک گزینه محتمل: دعوت از مشاغل خاص 

فریزر توضیح داد که بر اساس یادداشت‌های IRCC، اداره مهاجرت در حال بررسی امکان برگزاری «دراوهای اکسپرس انتری متمرکز بر مشاغل خاص است که به نیازهای نیروی کار پاسخ می‌دهند. بودجه دولت کانادا در سال 2021 به امکان تمایل دولت به اصلاحات مربوط می شود: "آن گروه از نامزدهایی را انتخاب کنید که به بهترین وجه نیازهای بازار کار کانادا را برآورده کنند". صدور دعوتنامه های اکسپرس انتری بر اساس پیشینه شغلی برای سیستم اکسپرس انتری یک ایده نوین خواهد بود، با این حال از رویکردی دیرینه استفاده می کند که توسط IRCC و استان ها و مناطق برای دهه ها استفاده شده است. در گذشته، داوطلبان برنامه FSWPبرای واجد شرایط بودن باید تحت یکNOC یا همان کد طبقه بندی ملی شغلی قرار می گرفتند. امروزه داوطلبان، تحت مسیرهای مختلف فدرال و استانی، برای پیگیری مهاجرت از طریق این مسیر، باید تحت یک ناک واجد شرایط قرار بگیرند.

اکسپرس انتری از زمان آغاز به کار در سال 2015، نامزدهای FSWP، CEC  و FSTP را بر اساس امتیاز CRS آنها و در طول همه‌گیری کرونا {بیشتر} بر مبنای برنامه واجد شرایط بودن، مدیریت کرده است. پیش از همه‌گیری، IRCC معمولاً از نامزدهایی که بالاترین امتیاز CRS را داشتند دعوت می‌کرد تا بدون در نظر گرفتن زیرشاخه ای که برای آن واجد شرایط بودند، برای اقامت دائم درخواست دهند. دلیل این رویکرد این بود که نامزدهای دارای بالاترین امتیاز CRS ، بهترین امکان را برای پیوستن به بازار کار کانادا داشتند.

اداره مهاجرت آخرین دعوت را (که شامل تمام برنامه ها بود) در دسامبر 2020 برگزار کرد. بین ژانویه و سپتامبر 2021، اداره مهاجرت دعوت نامه های نامزدهای واجد شرایط برنامه های  CEC و PNP اکسپرس انتری را صادر کرد. منطق تمرکز بر نامزدهای CEC این است که آنها به احتمال زیاد در کانادا هستند و بنابراین محدودیت های سفر یا سایر اقدامات بهداشت عمومی مانعی برای آنها ایجاد نخواهد کرد. دلیل دعوت از نامزدهای PNP این است که اداره مهاجرت بتواند به استان ها و مناطق در جهت رفع نیازهای بازار کار کمک کند.

معرفی یک رویکرد مبتنی بر شغل برای دعوت نامه های اکسپرس انتری، ابزار دیگری برای IRCC در جهت کاهش کمبود نیروی کار فراهم می کند. اکسپرس انتری در حال حاضر50 یا 200 امتیاز CRS را برای استخدام ترتیب داده شده (جاب آفر) اعطا می کند، اما اکثر نامزدها می توانند بدون پیشنهاد شغلی دعوت نامه اقامت دائم دریافت کنند. در سال 2020، تنها 16 درصد از کسانی که ITA دریافت کرده بودند، دارای پیشنهاد شغلی بودند.


 منبع: CICNEWS

 

 برنامه های مهاجرتی کانادا را با گروه مهاجرتی پُل (eCanada سابق) دنبال نمائید. ​​​​​​

 همه به دنبال یک پل مطمئن هستند.

 بردیا صنعتی (وکیل رسمی مهاجرت به کانادا با شماره عضویت R530661)

5.0/5 (2 رای)
ircc 2024 12ircc 2024 11alberta 2024 01ircc 2024 10
ارسال نظر
verification