• شرکت مهاجرتی پل دارای لایسنس رسمی وکالت مهاجرت کانادا از سازمان فدرال CICC (کالج مشاورین مهاجرت و شهروندی کانادا) / شماره لایسنس R530661
ircc 2022 16

 

  "جناب افسر! لطفا کارتان را انجام دهید! من زندگی از دست رفته ام را می خواهم".  این بخشی از خواهش و التماس های یک متقاضی نیجریه ای به اداره مهاجرت است.
متقاضیان مهاجران در سراسر جهان به دنبال دریافت اطلاعات در مورد یک افسر اداره مهاجرت کانادا که مدت زیادی است که به بسیاری از برنامه ها رسیدگی نکرده هستند. آن ها شک دارند که آیا این فرد هنوز کار می کند، ارتباطی به پرونده آن ها دارد یا اساساً وجود خارجی دارد یا خیر. چندین متقاضی اقامت دائم (PR) به سی‌بی‌سی نیوز گفتند که به افسری ارجاع داده شده‌اند که وی را در اداره مهاجرت، پناهندگان و شهروندی کانادا (IRCC)  تنها با نام «DM10032» می‌شناسند.
همه این افراد خارج از کانادا زندگی می کنند، در سال 2019 درخواست خود را ثبت کرده اند، و پرونده های آنها از مارس 2020 تا حد زیادی بدون حرکت مانده است. درخواست های آن ها هم در دفتر اتاوا و هم در سیدنی (واقع در نوا اسکوشیا) بررسی می شود.
این متقاضیان می گویند که ده ها نفر دیگر را می شناسند که با DM10032 به مشکل خورده اند و برای حمایت از یکدیگر به صورت آنلاین گرد هم آمده اند. در حالی که پرونده دیگران سریعتر بررسی می شود، این افراد تجربه خود را دردناک و آسیب زا توصیف می کنند و نمی توانند تصمیمات حیاتی زندگی خود را اتخاذ کنند زیرا فیدبک خاصی در مورد پرونده شان از اداره مهاجرت دریافت نکرده اند. این در حالی است که پیش از همه‌گیری کرونا، کل این فرآیند حدود شش ماه طول می‌کشید.
تمیتوپ اوگونلاده، که بیش از دو سال منتظر نتیجه اقامت دائم خود بود، می گوید: 'من احساس می کنم قربانی شده ام. لطفاً، من بهDM10032  التماس می کنم... لطفا، جناب افسر، کار خود را انجام دهید. من زندگی از دست رفته ام را می خواهم.' سی بی سی نیوز تالارهای گفتگوی آنلاین را مطالعه کرده که در آن بسیاری ناامیدی خود را به اشتراک گذاشته اند. آنها  DM10032 را فردی کند، به درد نخور و ساکت دانسته و حتی حدس می زنند که ممکن است در تعطیلات یا (به شوخی) خواب باشد. معمولاً افسران IRCC تحت عنوان کد تحت سیستم اداری خود شناسایی می شوند. (مثلا AB12345).
 

 انتظاری زجرآور

جیبی ماتیوس که از نوامبر 2019 منتظر است، گفت: 'آخرین خبری که از افسر مسئول پرونده ام شنیدم حدود تاریخ 14 مارس 2020 برمی گردد. این آخرین باری بود که دیدم اقداماتی در مورد پرونده من انجام شده است.' در روز چهارشنبه، یعنی همان روزی که سی بی سی نیوز به دنبال سوال از اداره مهاجرت در این زمینه بود، ماتیوس می گوید که به او اعلام شد که تست پزشکی وی در نهایت آپلود شده است - یک گام کوچک رو به جلو و اولین اقدامی که پس از یک سال و 10 ماه برای او انجام شد. ماتیوس زمانی که دخترش یک ساله بود درخواست خود را ارائه داده بود. او می گوید: "حالا دخترم سه ساله است. من می¬خواستم اطمینان حاصل کنم که دخترم آینده ای امن تر دارد. من چندین بار تا مرز افسردگی پیش رفته ام. اضطراب ثابت و پارانویا در مورد اینکه سرنوشت پرونده ام چه می شود! آیا آنها قصد بررسی پرونده من را دارند یا می خواهند آن را رد کنند؟"
سهریش سعید می گوید که در دو سال گذشته نمی توانسته به یک شغل تمام وقت اشتغال داشته باشد و ناچار بوده تنها به عنوان یک استاد مهمان در یک دانشگاه کار کند. او که به گفته خودش دچار مشکلات روحی و جسمی شده، می گوید: "اگر از چنین تاخیری اطلاع داشتم، هرگز درخواست نمی دادم". پدر او که آرزوی مهاجرت دخترش به کانادا را داشت، در اکتبر 2020 درگذشت. او می گوید: "پدرم دائماً پیگیر وضعیت درخواست من بود و این من را ناراحت می کند چون مادرم هم غمگین و نگران است".
اوگونلاده می گوید احساس می کند از زمان ثبت درخواست در نوامبر 2019 اداره مهاجرت کاملاً او را رها کرده است. او به وضعیت نامعلوم افسر مورد اشاره مشکوک است و فکر می کند که رویایش برای تحصیل دندانپزشکی در کانادا نابود شده است. وی معتقد است که "شکنجه عاطفی و روانی فراوانی را تحمل کرده است".


 بارقه های امید

اما ظاهراً بقیه خوش شانس تر بوده اند. یک متقاضی به صورت آنلاین نوشت که پس از سه سال، پرونده آنها به افسر دیگری منتقل شد که آن را ظرف یک ماه تأیید کرد: "سرانجام رها شدم!". یک متقاضی به شرط فاش نشدن نامش گفت اخیراً پس از دو سال انتظار از سوی DM10032، تغییراتی در پرونده اش ایجاد شده است.
یک متقاضی می گوید "به عنوان نامزد، من نمی دانم که کدام روش موثر بود. نماینده پارلمان محلی؟ ایمیل های روزانه برای IRCC؟ یا نامه فیزیکی و به روز رسانی مدارک پزشکی که من به دفتر سیدنی فرستادم؟ خوشحالم که انتظار طاقت فرسا به پایان رسیده است... اما من بسیار نگران متقاضیانی هستم که هنوز در سراسر جهان منتظر هستند". برخی افراد معتقدند کهDM10032   یک فرد واقعی نیست، بلکه تنها یک کد برای متقاضیانی است که در صف منتظر هستند. این مساله در مورد یک افسر فرضی مستقر در سیدنی تحت عنوان CB01126 که هزاران متقاضی با او مشکل زیادی داشتند نیز صدق می کرد. اداره مهاجرت اعتراف کرد که CB01126  فقط یک کد 'جایگزین' بود.


 وزارتخانه وضعیت کارمند را تایید می کند

اداره مهاجرت از طریق یک ایمیل به سی بی سی اعلام کرد که DM10032  در واقع "یک کارمند فعال" است. این اداره اعلام کرد: "ما درباره جزئیات شخصی توضیحی نمی دهیم. بررسی یک درخواست شامل بیش از یک افسر است و متقاضیان حتی اگر به روز رسانی خاصی از IRCC دریافت نکرده باشند، باید مطمئن باشند که پرونده شان پیش می رود". اداره مهاجرت اذعان کرد که بسیاری از متقاضیان مجبور شده اند مدت زیادی صبر کنند و بخشی از این وقفه به پاندمی کرونا و محدودیت ها مربوط می شود. ما همچنان به سختی تلاش می کنیم تا بتوانیم زمان پردازش را کاهش دهیم و از متقاضیان برای شکیبایی و درک آنها سپاسگزاریم".

 

 منبع: cbc

 

 

 برنامه های مهاجرتی کانادا را با گروه مهاجرتی پُل (eCanada سابق) دنبال نمائید. ​​​​​​

 همه به دنبال یک پل مطمئن هستند.

 بردیا صنعتی (وکیل رسمی مهاجرت به کانادا با شماره عضویت R530661)

5.0/5 (2 رای)
ircc 2024 12ircc 2024 11alberta 2024 01ircc 2024 10
ارسال نظر
verification