• شرکت مهاجرتی پل دارای لایسنس رسمی وکالت مهاجرت کانادا از سازمان فدرال CICC (کالج مشاورین مهاجرت و شهروندی کانادا) / شماره لایسنس R530661
ircc 2022 20

 

 اداره مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا (IRCC) و اداره اشتغال و توسعه اجتماعی کانادا (ESDC) در پاییز 2022 تغییراتی را در رابطه با نظام طبقه بندی مشاغل اعمال خواهند کرد. این دو اداره هر پنج سال یک بار محتواها و هر ده سال یک بار اصلاحات ساختاری را به روز می کنند. به عنوان بخشی از روند بهبود مستمر، اداره اشتغال و Statistics Canada  موافقت کردند که پس از انتشار نسخه ناک 2016، ناک را به طور مکرر به روزرسانی کنند.

نظام طبقه بندی مشاغل (NOC)  بخش عمده ای از سیستم مهاجرت کانادا است. متقاضیان اقدام از طریق برنامه های نیروی کار ماهر (Skilled Workers) و نیروهای کار موقت خارجی (Temporary Foreign Workers) باید نشان دهند که تجربه کاری آن ها مطابق با الزامات ناک برنامه ای است که برای آن درخواست می دهند. به عنوان مثال، اکسپرس انتری، اصلی ترین راه برای مهاجرت به کانادا به عنوان یک نیروی کار ماهر است و متقاضیان ملزم هستند که مشخص کنند سابقه و تجربه کاری آن ها در کدام یک از زیرمجموعه های ناک سطح 0، A یا B به عنوان عوامل واجد شرایط اکسپرس انتری قرار می گیرد.

ناک مرجع ملی کانادا برای مشاغل است و فعالیت های استخدامی را در کانادا طبقه بندی می کند تا به درک ماهیت بازار کار کانادا کمک کند، برنامه های دولتی را اجرا کند، مهارت ها را توسعه دهد، تحقیقات و پژوهش های لازم را انجام دهد و به کانادا کمک کند تا برنامه های مهاجرت و نیروهای کار خارجی خود را مدیریت کند. دولت فدرال هر ده سال یک بازنگری عمده در سیستم ناک انجام می دهد. تغییرات در ناک منعکس کننده تغییرات اقتصاد و بازار کار کانادا است. در ماه سپتامبر 2021، اداره اشتغال و توسعه اجتماعی کانادا ناک 2021 را اعلام کرد. ناک 2021 نتیجه نهایی یک فرآیند بزرگ است که شامل تحقیقات گسترده، تجزیه و تحلیل و ارزیابی اقتصاد کانادا می شود. 

در حال حاضر اداره مهاجرت و اداره اشتغال و استان ها و مناطق کانادا از ناک 2016 برای برنامه های مهاجرت و کارگران خارجی استفاده می کنند. اداره مهاجرت و اداره کار کانادا تا سال 2022، ناک 2021 را اجرا نخواهند کرد. دلیل این امر این است که دولت فدرال می خواهد زمان بیشتری به ذینفعان، از جمله متقاضیان مهاجرت، جهت آگاهی از تاثیرات ناک 2021 بدهد. 

 

 خلاصه ای از تغییرات

 

اداره اشتغال تغییرات ناک 2021 را به شرح زیر خلاصه می کند:

سیستم جدید دارای شش زیرشاخه است و جایگزین ساختار فعلی چهار مجموعه ای سطح مهارت ناک می شود. این سیستم جدید سطح تمرین، آموزش، تجربه و مسئولیت ها (TEER: Training, Education, Experience & Responsibilities) را برای ورود به هر شغل مشخص می-کند. ناک تاکنون دارای 4 سطح مهارت بوده است:

 سطح ناک A نشان دهنده مشاغلی است که به مدارک دانشگاهی نیاز دارند.
 سطح ناک B نشان دهنده مشاغلی است که در رده بندی مشاغل مهارتی هستند یا به مدرک کالج نیاز دارند.
 سطح ناک C نشان دهنده مشاغلی است که به مهارت های متوسط یا آموزش شغلی نیاز دارند
 سطح ناک D شامل آن دسته از مشاغل است که تنها نیاز به آموزش ضمن کار دارند. 

ناک 2021 از یک سیستم سلسله مراتبی پنج بخشی برای طبقه بندی مشاغل استفاده خواهد کرد. مشاغل به جای سیستم چهار رقمی فعلی دارای یک سیستم کدگذاری پنج رقمی خواهند بود. این سیستم کدگذاری جدید نسبت به سیستم قبلی انعطاف پذیرتر است و امکان ادغام بسیاری از گروه های واحد جدید را در آینده در صورت نیاز فراهم می کند. همچنین ثبات در سیستم کدگذاری را تضمین می کند. 


 کد 5 رقمی جدید NOC به این شرح تعریف می شود: 

 اولین رقم نشان دهنده طبقه بندی گسترده شغلی است
 رقم دوم نشان دهنده رده TEER است
 دو رقم اول با هم گروه اصلی را نشان می دهند
 سه رقم اول نشان دهنده گروه فرعی بزرگ است
 چهار رقم اول نشان دهنده گروه جزئی است
 و در نهایت پنج رقم کامل نشان دهنده گروه واحد یا شغل است.


علاوه بر این تغییرات عمده در ساختار طبقه بندی، ناک جدید 2021 منجر به تعدادی از تغییرات در مشاغل شد. این تغییرات شامل به روزرسانی طبقه بندی ها همگام با توسعه بازار کار است. گروه های واحد جدید برای مشاغل نوظهور مانند دانشمندان داده (Data Scientists) و متخصصان امنیت سایبری (Cyber Security Specialists) ایجاد شدند. علاوه بر این، برخی مشاغل با استناد به داده های آماری صاحب گروه واحد خودشان شدند، مانند مشاوران مالی و محققان پلیس و سه گروه واحد متمایز ایجاد شده برای توسعه دهندگان نرم افزار و برنامه نویسان. در نهایت، برخی از بخش ها بازسازی قابل توجهی داشتند، به ویژه بخش فناوری اطلاعات، بخش های بهداشتی و کشاورزی، و همچنین خدمات پستی و مشاغل نظامی. جدول زیر جزئیات چگونگی 516 گروه شغلی واحد از ناک 2021 را نشان می دهد:

عنوان توضیحات
گروه های واحد با مطابقت یک به یک با ناک 2016 423 گروه واحد
گروه های واحد جدید ایجاد شده از یک گروه واحد موجود تقسیم شده 58 گروه واحد
گروه های واحد موجود که بخشی از گروه واحد دیگری به آن  اضافه شده 30 گروه واحد
گروه های واحد جدید ایجاد شده از دو گروه واحد ادغام شده با یکدیگر 5 گروه واحد
مجموع  5 گروه واحد

 

ناک 2021 دیگر با دسته بندی مهارت های A و B و C و D شناخته نمی شود و از این پس به صورت سیستم TEER با شش دسته بندی 0 و 1 و 2 و 3 و 4 و 5 است:
 

عنوان توضیحات
TEER 0 مشاغل مدیریتی
TEER 1 تکمیل مدرک دانشگاهی (کارشناسی، کارشناسی ارشد یا دکترا)؛ یا
چند سال تجربه در یک شغل خاص از TEER 2 (در صورت لزوم).
TEER 2 تکمیل یک برنامه آموزش متوسطه پس از دو تا سه سال در Community College، Institute of Tech یا CEGEP؛ یا
تکمیل یک برنامه آموزشی کارآموزی دو تا پنج ساله؛ یا
مشاغل با مسئولیت های نظارتی یا ایمنی مهم (افسران پلیس و آتش نشانان)؛ یا
چند سال تجربه در یک شغل خاص از TEER 3 (در صورت لزوم).
TEER 3 تکمیل یک برنامه آموزشی دانشگاهی در کمتر از دو سال در Community College، Institute of Tech یا CEGEP ؛ یا
آموزش کارآموزی کمتر از 2 سال؛ یا
بیش از شش ماه آموزش حین کار، دوره های آموزشی یا تجربه کاری خاص با برخی از تحصیلات متوسطه؛ یا
چند سال تجربه در یک شغل خاص از TEER 4 (در صورت لزوم).
TEER 4  تکمیل دبیرستان؛ یا
چند هفته آموزش شغلی با برخی از آموزش های متوسطه دبیرستان؛ یا
چند سال تجربه در یک شغل خاص از TEER 5 (در صورت لزوم).
TEER 5 کار کوتاه مدت و عدم داشتن ملزومات آموزشی رسمی

 

تاثیرات بر متقاضیان مهاجرت و نیروهای کار خارجی

ناک 2021 برای بسیاری از متقاضیان مهاجرت و نیروهای کار خارجی، هیچ تاثیری نخواهد داشت و یا تاثیر بسیار کمی خواهد داشت. زیرا علیرغم تغییرات ناک،  تجربه کاری آنها همچنان با معیارهای واجد شرایط بودن برای برنامه مهاجرتی یا کارگر خارجی مورد نظر مطابقت خواهد داشت. از سوی دیگر، در حالی که این تغییرات به برخی از متقاضیان کمک می کند، عده ای دیگر را دچار مشکل خواهد کرد. بعضی از آنها ممکن است از زمانی که تجربه کارشان طبقه بندی شده، واجد شرایط برنامه های بیشتری باشند. و برخی دیگر ممکن است درست به همین دلیل دیگر واجد شرایط نباشند.
در حال حاضر مشخص نیست که تغییرات ناک چه تاثیری بر متقاضیان خواهد داشت. ذینفعان باید همچنان منتظر باشند تا اداره مهاجرت و اداره اشتغال اطلاعات بیشتری را ارائه دهند. ابزار  Statistics Canadaبه افراد اجازه می‌دهد ببینند ناک فعلی آنها تا چه اندازه با ناک 2021 مطابقت دارد. جدول زیر نشان می‌دهد که چگونه چهار سطح مهارت ناک در شش گروه جدید TEER تقسیم بندی شده است.
 

نسخه 1.3 ناک 2016: تقسیم بندی گروه های واحد بر اساس سطح مهارت نسخه 1 ناک 2021: تقسیم بندی گروه های واحد بر اساس TEER
    TEER 0 9%
سطح مهارت A 28% TEER 1 19%
سطح مهارت B 42% TEER 2 31%
سطح مهارت C 24% TEER 3 13%
سطح مهارت D 6% TEER 4 18%
    TEER 5 9%

 

ابزار Statistics Canada توضیح می¬دهد که دو دلیل عمده برای جایگزینی سیستم TEER به جای سیستم سطح مهارت وجود دارد. اولاً، هدف سیستم TEER ارائه وضوح و شفافیت بیشتر در مورد سطح تحصیلات و تجربه کاری مورد نیاز برای یک شغل است. ثانیاً، Statistics Canada معتقد است سیستم سطح مهارت، طبقه بندی های تصنعی و غیر واقعی بین مشاغل سطح پایین تر و مشاغل ماهر ایجاد می¬کند. این امیدواری وجود دارد که اجرای سیستم TEER درک بهتری از میزان مهارت های مورد نیاز برای هر شغل به ذینفعان بدهد. برای جزئیات بیشتر در مورد تمام تغییرات ناک جداول همخوانی ناک را مطالعه کنید

 

 

 برنامه های مهاجرتی کانادا را با گروه مهاجرتی پُل (eCanada سابق) دنبال نمائید. ​​​​​​

 همه به دنبال یک پل مطمئن هستند.

 بردیا صنعتی (وکیل رسمی مهاجرت به کانادا با شماره عضویت R530661)

5.0/5 (2 رای)
ircc 2024 8ircc 2024 7ircc 2024 6ircc 2024 5
ارسال نظر
verification