• شرکت مهاجرتی پل دارای لایسنس رسمی وکالت مهاجرت کانادا از سازمان فدرال CICC (کالج مشاورین مهاجرت و شهروندی کانادا) / شماره لایسنس R530661
pol article 18

 

 در کانادا، سیستم خدمات درمانی مسئولیت مشترک میان دولت مرکزی فدرال و استان ها است، در حالیکه دولت فدرال بیشتر مشغول تعیین و اجرای استانداردها در سطح کشوری و تامین مالیست و استان ها و قلمروهای 13 گانه به ارائه و مدیریت خدمات درمانی می پردازند. در نتیجه، هر استان و قلمرو سیستم خاص خود برای طرح های بیمه دارد که بیماران از طریق آن ها می توانند به خدمات بهداشتی و درمانی دسترسی داشته باشند.

خدمات درمانی رایگان برای ساکنین استان ها و قلمروها در نظر گرفته می شود، البته با لحاظ شدن شرایط خاص. اگر واجد شرایط خدمات رایگان درمانی باشید، مطابق با وضعیت و مشکلی که دارید تحت درمان قرار می گیرید. ممکن است بین طرح های درمانی در استان های مختلف قدری تفاوت وجود داشته باشد.

 چه کسانی می توانند از بیمه سلامتی بهره مند شوند؟

در کانادا همه می توانند از بیمه سلامتی برخوردار باشند. در واقع، صرفنظر از اینکه ساکن کدام استان یا قلمرو هستید، شما حتماً باید برای بیمه خدمات درمانی ثبت نام کنید.  ثبت نام رایگان است و هزینه های درمانی نیز توسط دولت پرداخت می شود. 

 اگر مدت کوتاهی در کانادا اقامت داشته باشم چطور؟

اگر با مجوز کار در کانادا حضور داشته باشید نیز از این حق برخوردارید که تحت پوشش درمانی قرار بگیرید. همسر و فرزندانتان نیز در طول همراهی شما در کانادا از این خدمات بهره مند می شوند. در کبک، خدمات مشابهی برای افرادی که بورسیه تحصیلی یا کمک هزینه انترنی دریافت کنند نیز ارائه می شود. اگر نه، در صورتیکه کشور زادگاهتان توافقنامه ای را با استان کبک داشته باشد همچنان می توانید از خدمات درمانی استفاده کنید. البته این موضوع محدود به چند کشور اروپایی است:

بلژیک
دانمارک
فنلاند
فرانسه
یونان
لوکزامبورگ
نروژ
پرتغال
رومانی
سوئد

 

 

در انتاریو، دانشجویان بین المللی تحت پوشش بیمه خدمات درمانی رایگان (OHIP) قرار نمی گیرند. در عوض، موسسات آموزشی انتاریو معمولاً طرح های خدمات درمانی را در ازای دریافت هزینه اندک در اختیار دانشجویان خود قرار می دهند.  دانشگاه های عمومی معمولاً از طرح University Health Insurance Plan (UHIP) استفاده می کنند، در حالیکه کالج ها و سایر دانشگاه ها طرح های متفاوتی دارند.

 

 

در کبک و انتاریو چنانچه برای وضعیت پناهندگی درخواست داده یاشید نمی توانید از خدمات بیمه درمانی استانی استفاده کنید، اما در عوض دولت فدرال طرحی را پیشنهاد می دهد. توریست ها نیز از بیمه خدمات درمانی دولتی بهره مند نمی شوند. آنها باید شخصاً بیمه خدمات درمانی خصوصی خریداری کنند. 

 اگر به خارج از استان محل سکونت خود سفر کرده باشید چطور؟

در کانادا، طرح های بیمه خدمات درمانی استان ها و قلمروها موظفند ساکنین خود را در طول سفرهای داخل کشوری نیز تحت پوشش قرار بدهند. اما اگر مقیم دائم در یکی از استان ها یا قلمروهای کانادا باشید و قصد سفر به خارج از کشور را داشته باشید تنها تا سقف یک مبلغ خاص مشابه با هزینه های درمانی در استان محل اقامت خود تحت پوشش بیمه درمانی قرار می گیرید حتی اگر هزینه های بیشتری را متحمل شوید. از اینرو، بیمه سفر برای مسافرت های بین المللی توصیه می شود.

 چطور باید برای بیمه خدمات درمانی ثبت نام کنم؟

در کبک، باید با Regie de l’assurance maladie du Quebec تماس بگیرید. بسته به وضعیتتان، باید مدارک مختلفی را ارائه کنید، مثلاً مدرک شناسایی، کارت اقامت دائم، مجوز کار، گواه اقامت در استان و غیره. در انتاریو، مراکز Service Ontario به شما برای ثبت نام کمک می کنند. مشابه کبک، باید فرم درخواستی را تکمیل کنید و به همراه مدارک ارائه دهید. می توانید وقت ملاقات رزرو کنید و یا بدون وقت قبلی به یکی از این مراکز که به محل زندگی تان نزدیکتر است مراجعه کنید. همچنین می توانید اطلاعات در مورد خدمات درمانی انتاریو را به 27 زبان مختلف دریافت کنید. ضمناً اگر هر یک از مدارک مورد نیاز را در زبانی غیر از انگلیسی یا فرانسوی دارید باید حتماً ترجمه رسمی شوند.

 

 

 زمان انتظار چقدر است؟

تازه مهاجرینی که وارد کانادا می شوند و واجد شرایط بیمه خدمات درمانی هستند باید مدتی را در انتظار بمانند. این زمان ممکن است تا 3 ماه بعد از درخواست باشد. اگر در طول این زمان نیاز به خدمات درمانی داشته باشید ممکن است مجبور باشید خودتان شخصاً هزینه را بپردازید. البته موارد استثناء هم وجود دارد مثلاً خدمات درمانی برای قربانیان خشونت خانگی یا آزار جنسی، خدمات مرتبط با بارداری و یا سقط جنین و نیز خدمات برای افرادی که بیماری شان ممکن است عموم مردم را تحت تاثیر قرار بدهد.

توصیه می کنیم که دراولین فرصت پس از ورود به کانادا برای بیمه خدمات درمانی خصوصی ثبت نام نمائید چون هیچ کس از فردای خویش مطلع نیست. بیمه خصوصی شما را در مدت زمان انتظار برای بیمه استانی حفاظت می کند. البته برخی خدمات درمانی محدود نیز توسط برخی از موسسات خیریه ممکن است در دسترس شما باشد که باید بصورت محلی تحقیق کنید. یکی از نمونه های این موسسات Unison Health & Community Services (http://unisonhcs.org/) است.

 

 

 در کجا و به چه صورتی می توان با دکتر ملاقات کرد؟

در سیستم خدمات درمانی کانادا معمولاً پوشش درمانی در همه استان ها مشابه است. در موارد جدی یا اورژانسی باید همیشه به بیمارستان مراجعه کنید. در غیر اینصورت، می توانید یک پزشک عمومی و یا پرستار در مراکز خدمات درمانی یا کلینیک های محلی را ببینید. معمولاً دو نوع مشاوره پزشکی وجود دارد:

▫️ با وقت قبلی: اگر پزشک خانواده داشته باشید می توانید از قبل وقت بگیرید تا برای مشاوره پزشکی به او مراجعه کنید. زمان انتظار معمولاً می تواند بین چند روز تا چند هفته باشد. اگر پزشک خانواده ندارید می توانید از طریق guichet d’accès à un médecin de famille در کبک و یا Health Care Connect در انتاریو اقدام کنید تا پزشک خانواده برایتان تعیین شود. در اسرع وقت این کار را انجام بدهید چون ممکن است مدت زمان زیادی طول بکشد تا پزشک خانواده برایتان پیدا شود.

▫️ بدون وقت قبلی: می توانید با مرکز خدمات درمانی تماس بگیرید و یا حتی بدون تماس مراجعه کنید. معمولاً در همان روز می توانید از پزشک مشاوره دریافت کنید اما در این حالت به ترتیب مراجعه وقت داده می شود که ممکن است به این معنا باشد که وقت به شما نمی رسد.
اما اگر نیاز به مراجعه به پزشک متخصص داشته باشید باید حتماً ابتدا از پزشک عمومی مشاوره دریافت کنید و در صورت نیاز او شما را به متخصص معرفی نماید.

 چه نوع خدماتی تحت پوشش بیمه قرار می گیرند؟

استان محل زندگی تان کارت سلامت در اختیار شما می گذارد که می توانید برای بهره مند شدن از خدمات درمانی و پزشکی مختلفی بکار ببرید: مشاوره های پزشکی، آزمایشات، تشخیص طبی، جراحی، بیهوشی و غیره. عمل ها یا رویه هایی که صرفاً مربوط به زیبایی باشند تحت پوشش قرار نمی گیرند مگر در موارد خیلی خاص. 

کارت سلامت شما همچنین دامنه گسترده ای از پزشکان در استان محل زندگی تان را پوشش می دهد. اگر چه، تعداد معدودی پزشک وجود دارند که تحت پوشش قرار نمی گیرند. اگر نیاز به دریافت مشاوره یا خدمات از پزشکی داشته باشید که تحت پوشش نیست از قبل به شما اطلاع داده می شود و در صورت تمایل می توانید هزینه ها را شخصاً بپردازید. این پزشکان نرخ هایشان را خود تعیین می کنند. 

در کبک، انتاریو و سایر بخش های کانادا، ممکن است مجبور باشید برای برخی از دیگر خدمات درمانی یا پزشکی به متخصصین آن حوزه ها هزینه پرداخت کنید. معمولاً بیشتر خدمات دندانپزشکی، چشم پزشکی، طب سوزنی، ماساژ درمانی، انتقال با آمبولانس و غیره. بیمه های خصوصی و یا مزایایی که برخی کارفرماها برای کارکنانشان فراهم می کنند بخشی یا تمام این موارد را پوشش می دهند.

 آیا برای دارو باید هزینه پرداخت کنیم؟

در انتاریو بیمه خدمات درمانی استانی (OHIP) هزینه دارو را پوشش نمی دهد. البته کودکان، نوجوانان و جوانان تا زیر 24 سال می توانند از طرح OHIP بهره مند شوند که هزینه تعداد زیادی از داروها را می پردازد.

 

منبع: NBC

 

 

 برنامه های مهاجرتی کانادا را با گروه مهاجرتی پُل (eCanada سابق) دنبال نمائید. ​​​​​​

 همه به دنبال یک پل مطمئن هستند.

 بردیا صنعتی (وکیل رسمی مهاجرت به کانادا با شماره عضویت R530661)

2.7/5 (6 رای)
pol article 81pol article 80pol article 79pol article 78
ارسال نظر
verification