• شرکت مهاجرتی پل دارای لایسنس رسمی وکالت مهاجرت کانادا از سازمان فدرال CICC (کالج مشاورین مهاجرت و شهروندی کانادا) / شماره لایسنس R530661
pol article 26

 

 شیوع ویروس کرونا تجربه ای نو برای همه انسان های روی زمین است. در این مطلب قصد داریم به تاثیر ویروس کرونا بر جنبه های مختلف زندگی مردم در کانادا بپردازیم. چه تاثیری بر کار و درآمد مردم داشته است؟ چه تاثیری بر روند خرید داشته است؟ در رستوران ها چه اتفاقی افتاده است؟ دولت کانادا چه کاری انجام داده است؟ چه کالاهایی کمیاب شده اند؟ چه مکان هایی تعطیل شده اند و نگاهی کلی به شرایط کنونی کانادا.

 شیوع این ویروس تاثیرات منفی زیادی بر روی همه کشورهای دنیا گذاشته و کانادا هم از این قاعده مستثنی نبوده است. اکثر مشاغل دچار مشکل شده اند و در صورت طولانی تر شدن این روند، تنها بزینس های قوی و مقاوم می توانند باقی بمانند. بزینس های زیادی به صورت موقت تعطیل شده اند. تعدادی از شرکت ها پرسنل خود را به صورت موقت اخراج کرده اند یا ساعت کاری آنها را کاهش داده اند. 
 

 مراکز خرید

بسیاری از فروشگاه ها تعطیل شده اند و تنها آن دسته از مراکز که موارد ضروری نظیر مواد بهداشتی و غذایی و غیره را ارائه می دهند همچنان مشغول فعالیتند. شلوغی فروشگاه ها بیشتر به چند روز اول مربوط شده و بعد از آن اوضاع نسبتاً به حالت عادی برگشته است. تنها ممکن است در تعداد معدودی از فروشگاه ها مثل Costco در بعضی شعبه ها همچنان صف های طولانی دیده شود. مواد ضدعفونی کننده و ماسک کمیاب شده است. دستمال کاغذی به دلیل فرهنگ کشورهای غربی استفاده زیادی دارد و برای همین در روزهای اول نایاب شد اما حالا در بعضی فروشگاه ها خصوصاً به صورت آنلاین در دسترس است. برای برخی از اقلام نیز محدودیت تعداد قرار داده شده است تا از احتکار یا خرید غیر عقلانی جلوگیری شود. البته در اکثر فروشگاه ها نکات بهداشتی به شدت رعایت می شود. به عنوان نمونه، تمام سبدها ضد عفونی می شوند، تعداد مشخص و محدودی در هر زمان داخل فروشگاه هستند و فاصله لازم بین افراد رعایت می شود. بعضی فروشگاه ها فقط به یک نفر از اعضای هر خانواده اجازه ورود می دهد و چند نفر از اعضای یک خانواده با هم نمی توانند برای خرید وارد شوند. 

 تعدادی از مردم روزهای اول زیاده روی نموده و شاید برای چند ماه خرید کرده اند. با اینکه توصیه دولتی نیز این است که با خرید منطقی از تکرر مراجعه به فروشگاه ها جلوگیری شود، تعریف "خرید منطقی" برای عده ای از مردم به میزان ده ها برابر حالت عادی ست! نکته حائز اهمیت دیگر بالا بودن نسبی قدرت خرید مردم در کاناداست بطوریکه اکثر افراد این توانایی را دارند که به طور مثال با دستمزد یک روز خود حدود 10 کیلو گوشت قرمز خریداری کنند. 
 


 

 رستوران ها

صاحبان این نوع از مشاغل شاید بیش از دیگران متضرر شده اند. چون اکثر مردم تمایلی به خوردن غذای رستوران ها در این شرایط ندارند و دولت نیز همه رستوران ها را از سرو کردن غذا در داخل رستوران منع کرده است. رستوران ها تنها مجاز به عرضه غذا به بیرون هستند. در این وضعیت اکثر رستوران ها تحویل غذا درب منزل را به صورت رایگان انجام می دهند تا سطح فروش خود را تا حد ممکن افزایش دهند.
 


 

 مکان ها و مراسم های عمومی 

اکثر مکان های عمومی مانند کتابخانه ها، موزه ها، مدارس، پارک ها و غیره فعلاً تعطیل هستند. مراسم های عمومی نیز به حالت تعلیق در آمده اند و تمام آنها یا هزینه های دریافت شده را باز پس داده اند و یا در حال رایزنی جهت تغییر تاریخ و عقب انداختن رخداد هستند.
 


 

 شرکت ها

شرکت های خصوصی همچنان به فعالیت ادامه می دهند اما اکثر کارمندها از منزل کار می کنند البته برای مشاغلی که امکان کار از منزل وجود دارد. باید با گذشت زمان ببینیم چه اتفاقی خواهد افتاد چون همه شرکت ها امکان فعالیت طولانی مدت به این شکل را نخواهند داشت.
 

 

 

 وضعیت تورنتو

تورنتو خیلی خلوت تر از همیشه هست. شاید ازدحام و تراکم مردم به کمتر از 10 درصد حالت نرمال رسیده است. البته در همه جای شهر وضعیت یکسان نیست. مردم خیلی کم تر گذشته از خانه ها خارج می شوند. به لطف اینترنت پر سرعت خیلی از سرگرمی ها را می توان در خانه در اختیار داشت. در حال حاضر دولت تجمع بیش از 5 نفر را ممنوع کرده است. در صورت عدم رعایت حداقل فاصله 2 متری باید منتظر جریمه های سنگینی باشند. 
 

 

 دولت چه کاری انجام داده است؟

دولت کانادا بطور همه جانبه در حال حمایت از اشخاص و بزینس های تحت تاثیر است. به طور مثال طبق مصوبه جدید، افرادی که شغل خود را از دست داده اند سریعتر می توانند از بیمه بیکاری استفاده کنند و همچنین افرادی که واجد شرایط بیمه بیکاری نبوده اما کار خود را از دست داده اند می توانند بصورت آنلاین درخواست خود را ثبت کرده تا در مدت کوتاهی مبلغ ماهیانه 2000 دلاری به حساب آنها واریز شود. این پشتیبانی تا 4 ماه ادامه خواهد یافت. همچنین افرادی که مشغول نگهداری از بیماران مبتلا به کرونا و یا فرزندان خود در دوران تعطیلی مدارس هستند نیز حقوق معادل بیکاری دریافت می کنند. چندین طرح حمایتی دیگر حتی برای دانشجوهای بین المللی نیز در نظر گرفته شده است که جزئیات آن در سایت رسمی دولت کانادا قابل مشاهده است. 

 


 

 اما آیا همه رعایت می کنند؟! 

خیر! در همه جوامع، افرادی وجود دارد که دوست دارند ساز مخالف بزنند! ملیت آنها نیز تفاوتی ایجاد نمی کند. اما درصد این افراد در کانادا واقعاً کم است. به طور مثال اگر مشغول راه رفتن در پیاده رو باشید و کسی از روبرو بیاید معمولاً راه خود را کج کرده و حتی ممکن است از خیابان خلوت عبور کند تا مجبور نباشد از کنار شما رد شود و ریسک انتقال ویروس کاهش یابد.

 


 

منبع: اختصاصی پل

 

 

 برنامه های مهاجرتی کانادا را با گروه مهاجرتی پُل (eCanada سابق) دنبال نمائید. ​​​​​​

 همه به دنبال یک پل مطمئن هستند.

 بردیا صنعتی (وکیل رسمی مهاجرت به کانادا با شماره عضویت R530661)

2.8/5 (6 رای)
pol article 81pol article 80pol article 79pol article 78
ارسال نظر
verification