• شرکت مهاجرتی پل دارای لایسنس رسمی وکالت مهاجرت کانادا از سازمان فدرال CICC (کالج مشاورین مهاجرت و شهروندی کانادا) / شماره لایسنس R530661
pol article 49

 

 اقامت در یک کشور جدید به معنای تطبیق با استانداردهای زندگی و عاداتی است که با آنچه که ما پیشتر به آنها عادت کرده ایم بسیار متفاوت است. رفتن به بازار، پرداخت پول قهوه در یک کافه، پیدا کردن دندانپزشک و غیره. حتی معمولی ترین کارهای روزانه نیز می تواند تحت تأثیر قرار بگیرد. در این مقاله راهنمای کوتاهی را در مورد نحوه خرید روزانه در کانادا به شما ارائه می دهیم.
 

از کجا می توانم خرید کنم؟
 

 

شیر یا نان احتیاج دارید؟ قطعه ای برقی از اجاق گازتان باید تعویض شود؟ سوپرمارکت های کوچک (Convenience Stores) با ساعات کاری طولانی - اغلب از ساعت 8 صبح تا 11 شب - می توانند این نوع نیازها را برآورده کنند. با این حال، فروشگاه هایی که در آن میوه و سبزیجات تازه به فروش می رسند، اندک هستند. برای خرید مواد غذایی تازه و سایر اقلام، در سوپر مارکت های واقع در بازارهای عمومی (بازار کشاورزان) راحت تر به نتیجه خواهید رسید. این سوپرمارکت ها در اکثر شهرهای بزرگ پیدا می شوند. 
 


در کبک، می توانید نوشیدنی های مختلف (الکلی یا غیر الکلی) را نیز از این سوپرمارکت ها تهیه نمایید. در انتاریو اما نوشیدنی های الکلی را قبلاً فقط در فروشگاه های زنجیره ای Beer Store و LCBO و جدیداً در برخی از دیگر سوپرمارکت های زنجیره ای می توانید تهیه کنید. 
 


جالب است بدانید که نقش داروخانه ها در کانادا تنها به حوزه سلامت و بهداشت محدود نمی شود. شما می توانید از داروخانه های کانادا علاوه بر وسایل آرایشی و بهداشتی، لوازم التحریر، وسایل الکترونیکی کوچک و حتی چیپس خریداری کنید!
 

ساعات کاری
 


در روزهای وسط هفته، مغازه ها اغلب از 10 صبح تا 6 عصر و پنجشنبه ها و جمعه ها تا 9 شب باز هستند. فروشگاه ها همچنین در روزهای شنبه و یکشنبه، عموماً مدت زمان کمتری نسبت به روزهای هفته باز هستند. 

آنا تراشری می گوید :" این که می توانم خریدهای روزمره ام را شب ها و یا در روزهای یکشنبه انجام بدهم، تحول اساسی در زندگی من ایجاد کرده". آنا که پنج سال قبل فرانسه را به قصد تحصیل در دانشگاه کبک مونترال ترک کرده، از ساعات کاری طولانی این فروشگاه ها (نسبت به فرانسه) کاملاً راضی است. در واقع، در مراکز شهری، بسیاری از فروشگاه های مواد غذایی و داروخانه ها وجود دارند که تا 9 یا 10 شب حتی یکشنبه ها باز هستند.
 

مالیات کالا ها
 


در کانادا، قیمت های نمایش داده شده شامل مالیات فروش نمی شوند. مالیات در پیشخوان پرداخت می شود و به قیمت محصولات اضافه می شود. در بسیاری از استان ها، به میزان 5 درصد، مالیات فروشگاه ها به مالیات کالاها و خدمات دولت فدرال (gst) اضافه می شود. در آلبرتا و یوکان مالیات فروش وجود ندارد، در کبک 9.975٪ و در انتاریو و نیوبرانزویک 13% به مبالغ اضافه می شود. مالیات ها در استانی های مختلف کانادا می تواند گیج کننده باشد!

 البته برخی محصولات معاف از مالیات هستند، از جمله موارد ضروری مواد غذایی و داروهای تجویزی. آنا می گوید: " اوایل من نمی توانستم درک کنم که چگونه مالیات ها اعمال می شوند". زید بودرا هم می گوید: "حتی وقتی بودجه تعیین می کنم، به دلیل مالیات همیشه این مبلغ بیشتر می شود". او تابستان گذشته در کبک مستقر شده است. با این حال، این فرد که یک بومی تونسی است، به سرعت یاد گرفت که به طور ذهنی قیمت کالاهایی را که قصد خرید آنها را دارد محاسبه کند. آنا به سهم خودش، این قضیه را به تکنولوژی واگذار کرد. با استفاده از برنامه های هوشمندی که قیمت اجناس را پیش از اعمال مالیات ( بر اساس استان) حساب می کنند.
 

انعام دادن
 


زید همچنین از عادت های کانادایی ها در مورد انعام دادن متعجب است. اگرچه هیچ قانونی مشتری را مجبور به پرداخت این مبلغ نمی کند، اما در رستوران ها و کافه ها، عموما حدود 15 درصد مبلغ برای انعام رایج است. او توضیح می دهد: "انعام دادن برای من ناراحت کننده نیست، اما ترجیح می دهم که این مبلغ را برای قدردانی واقعی از خدماتی که در اختیارم قرار گرفته پرداخت کنم". عبداللطیف که اصالتاً هندیست نیز همین عقیده را دارد: "در هند، اگر خدمات و غذاها واقعاً خوب باشند، انعام می تواند تا 25٪ بالا برود. اما اگر روز بدی داشته باشید، میزان انعام ممکن است به 7 یا 8٪ کاهش یابد. با این حال، در کانادا، این شکاف بسیار کمتر است، این که چند درصد پرداخت شود تنها نشانگر سطح قدردانی ما است. "همچنین دادن چند دلار در یک آرایشگاه، به راننده تاکسی و گارسون رستوران یا پیک مواد غذایی سوپرمارکت فقط یک رسم است. در کافه ها و رستوران های فست فود، کمی تغییر در این ملبغ، ایرادی نخواهد داشت.
 

پوند یا کیلو؟

در دهه 1970، کانادا به سیستم متریک روی آورد. اما بسیاری از واحدهای فروش، همچنان از سیستم اندازه گیری سابق استفاده می کنند. در مورد مواد غذایی که به صورت وزنی به فروش می رسند، مانند میوه، سبزیجات، گوشت و پنیر ، قیمت ها به ازای هر پوند (454 گرم) مشخص می شود. قیمت هر کیلو در کاراکترهای کوچکتر مشخص شده است. علاوه بر این، نیازی نیست خود میوه ها و سبزیجات را وزن کنید. وزن آنها در پیشخوان محاسبه می شود. یک بطری خردل با قیمت 2.99 دلار با وزن 400 میلی لیتر و دیگری با قیمت 3.89 دلار و وزن 475 میلی لیتر را در نظر بگیرید! کدام یک ارزان تر است؟ برای مقایسه قیمت محصولات بسته بندی شده در قالب های مختلف، بهترین ترفند این است که به لیبل جلوی قفسه دقت کنید که قیمت هر 100 میلی لیتر یا 100 گرم را نشان می دهد. 

در زمینه نوسازی و ساخت و ساز، سیستم امپریال هنوز حکمفرماست. میخ ،تخته و لوله  هنوز بر اساس اینچ و پا اندازه گیری می شوند خوشبختانه، نوارهای اندازه گیری در کانادا با هر دو سیستم اندازه گیری مشخص شده اند.
 

سیاست صحت قیمت 

کتی هوویک، از شرکت Petites Mains که یک سازمان ادغام مستقر در مونترال است اظهار داشت: "خریداران می توانند با آشنایی با سیاست دقت قیمت قیمت های موجود در استان خود را بدانند و بهره لازم را ببرند. به عنوان مثال در کبک، انتاریو و بریتیش کلمبیا اگر قیمت رجیستری یا ثبت شده بالاتر از قیمت برچسب باشد، فروشنده باید کالای مورد نظر را با قیمت لیبل، منهای ده دلار ارائه دهد. اگر قیمت کالا از ده دلار کمتر باشد، فروشنده باید کالا را به صورت رایگان به خریدار ارائه دهد. یک فعال اجتماعی می گوید: "زنانی که دوره های آموزش بودجه ما را دریافت می کنند، این اطلاعات را جالب می دانند، اما غالباً پشیمان می شوند که زودتر از این موضوع آگاه نشده اند".
 

تعویض و پس دادن کالاها

به طور کلی، تعویض، دریافت مبلغ پرداخت شدهو یا دریافت رسید بازگشت هزینه به کردیت کارت برای یک کالای معیوب یا موردی که دوست ندارید کار آسانی است. این چیزی است که عبداللطیف اظهار می دارد: "در اینجا، مبادلات آسان و سریع انجام می شود. به عنوان مثال، یک بار، من کفش هایی را خریداری کردم که برای من خیلی کوچک بود و بدون مشکل توانستم آنها را تعویض کنم" سیاست تعویض و یا بازپرداخت فروشگاه معمولاً در رسید فروش ثبت می شود، که برای این نوع معامله لازم است.
 

چانه زدن و تخفیف گرفتن
 


یکی دیگر از ویژگی های معامله در کانادا این است که چانه زدن و گرفتن تخفیف برای مواد غذایی و خیلی دیگر از کالاها تقریباً غیر ممکن است. کتی هوویک و شرکت کنندگان در برنامه های داد و ستد  شرکت Petites Mains با آن سر و کار دارند می گوید: "وقتی آنها را به بازار عمومی می آوریم، بسیاری از آنها می خواهند درباره قیمت مواد غذایی مذاکره کنند، زیرا در کشور خودشان روال کار به این شکل بوده. در اینجا، ما به سادگی قیمت نمایش داده شده را پرداخت می کنیم". 

البته مذاکره در مورد قیمت ها روشی است که هنوز در کانادا وجود دارد، اما این چیزی است که بیشتر برای خرید کالاهای استفاده شده (به خصوص حراج اثاثیه ی مستعمل)  یا برای معاملات بزرگ مانند خرید ماشین یا خانه کاربرد دارد.

به عنوان مثال، کاملاً طبیعی است که شما برای یک خانه، پیشنهاد مبلغی را بدهید که کمتر از مبلغ مورد نظر فروشنده است. فروشنده به طور کلی با یک پیشنهاد متقابل پاسخ می دهد و مذاکره تا زمانی که دو طرف در مورد قیمت خرید نهایی به توافق برسند، ادامه خواهد داشت.

هنگام شروع زندگی جدید خود در کانادا، این نکات باید به شما در درک بهتر قوانین (چه به صورت مکتوب و چه نانوشته) معاملات تجاری کشور کانادا کمک کند. با این حال، مطمئناً مدتی طول خواهد کشید که به تمام این ظرافت ها عادت کنید، اما نگران نباشید! کانادا پیش از این هم یک کشور چند فرهنگی بوده و شما مطمئناً اولین تازه واردانی نخواهید بود که پرداخت انعام در یک رستوران را فراموش کنید یا سعی می کنید در مورد قیمت مته بی سیم در یک فروشگاه مذاکره کنید. هیچ کس از دست شما عصبانی نمی شود!

 

منبع: NBC

 

 برنامه های مهاجرتی کانادا را با گروه مهاجرتی پُل (eCanada سابق) دنبال نمائید. ​​​​​​

 همه به دنبال یک پل مطمئن هستند.

 بردیا صنعتی (وکیل رسمی مهاجرت به کانادا با شماره عضویت R530661)

 

4.5/5 (2 رای)
pol article 81pol article 80pol article 79pol article 78
ارسال نظر
verification