• شرکت مهاجرتی پل دارای لایسنس رسمی وکالت مهاجرت کانادا از سازمان فدرال CICC (کالج مشاورین مهاجرت و شهروندی کانادا) / شماره لایسنس R530661
pol article 65


 هیچ یک از ما خرید آنلاین خود را پیش از بررسی نظرات و بازخوردها انجام نمی دهیم. همان طور که محصولات غذایی بدون لیبل را خریداری نمی کنیم. قبل از باز کردن در و اجازه ورود، می پرسیم "کیه" و احتمالاً بدون اطمینان از تازه بودن شیر در فروشگاه لبنیاتی، به آن محصول مشکوک هستیم. احتیاط برای همه امری عادی است. تاثیر آن در بسیاری از جنبه های زندگی دیده می شود و تایید و بررسی می تواند مضر یا زیان آور بودن آن را مشخص کند.

همان گونه که این مساله برای افراد مصداق دارد، برای کشورها نیز صدق می کند.  هیچ  کشوری آزادانه و بدون چک اجازه گذشتن مردم از مرزهای خود را نمی دهد. چرا؟ به دلیل حفاظت از شهروندان، محیط زیست و منابع ارزشمند. در نگاه اول، چک امنیتی سوابق در کشور آزادی چون کانادا، غیرمنصفانه است. با این حال اگر کمی فکر کنیم می بینیم که کانادا امروزه دقیقاً به دلیل همین امنیت، فراوانی فرصت ها و محیط زیست سالم، محبوب ترین مقصد مهاجرتی است.

دولت کانادا به چک امنیتی تمام مهاجران نیاز دارد. این چک شامل بررسی جامع و کامل سوابق فرد از جمله سوابق امنیتی و آزمایش های پزشکی است. وقتی جواب چک امنیتی مثبت باشد، علاوه بر پذیرش درخواست اقامت دائم فرد، در روند درخواست شهروند شدن او نیز موثر است. در این مقاله به طور مفصل و شفاف به بررسی چک امنیتی و نقش آن در فرایند مهاجرت به کانادا خواهیم پرداخت.


 سازمان های مربوطه

امور بررسی و غربالگری چک امنیتی مهاجران کانادا به سه سازمان (نهاد) زیر مربوط می شود:

 اداره مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا (IRCC)
 آژانس خدمات مرزی کانادا (CBSA)
 سرویس اطلاعات امنیتی کانادا (CSIS)

 هنگامی که متقاضی آزمایش پزشکی را پشت سر می گذارد، اطلاعات مربوط به سوابق وی بررسی می شود. این مرحله توسط سرویس اطلاعات امنیتی کانادا (CSIS) انجام می شود. این همان روند غربالگری امنیتی است که در طول آن CSIS هر گونه اطلاعات موجود را در مورد متقاضی جمع آوری می کند. در مورد درخواست اقامت دائم، CSIS اطلاعات مربوط به آدرس، تحصیلات و کار متقاضی را تایید می کند.

علاوه بر این، CSIS از منابع دیگر، اطلاعات دیگری در مورد متقاضی بدست می آورد. این اطلاعات شامل حساب های کاربری شبکه های اجتماعی، آدرس ایمیل و سوابق سفر به کشورهای دیگر است. CSIS از یک پایگاه داده گسترده از منابع خارجی مانند انگلستان، استرالیا، نیوزیلند و ایالات متحده استفاده می کند. این عمل به عنوان بخشی از حمایت ضد تروریسم با همراهی سایر کشورهای فوق الذکر است.

آژانس خدمات مرزی کانادا (CBSA) مسئول کمک به CSIS است.  با این حال، برای  CBSA، افراد اصلی تحت غربالگری، پناهندگان مایل به ادعای پناهندگی در مرز کانادا هستند. CBSA و CSIS چک امنیتی سوابق را جهت اطمینان از خطرناک نبودن وضعیت فرد پناهنده انجام می دهند.
پس از اتمام غربالگری و چک امنیتی سوابق توسط این دو سازمان، نتایج به اداره مهاجرت اعلام می شود. اداره مهاجرت تصمیم می گیرد که پناهنده یا متقاضی را در کانادا پذیرش کند یا خیر! در مورد پناهندگان، تصمیم اصلی را اداره مرزی مهاجرت و پناهندگی اتخاذ می کند. 


 چگونه CSIS اطلاعات مربوط به متقاضیان و پناهندگان ویزا را جمع آوری می کند؟

 

 

چک سوابق زمانی صورت می گیرد که متقاضی پرونده اقامتی خود را ارسال نموده باشد. این بدان معنی است که تا این زمان متقاضی حداقل الزامات مربوط به واجد شرایط بودن را پشت سر گذاشته باشد یعنی سابقه کار، مهارت ها و توانایی زبان یا موارد دیگری که بسته به نوع برنامه مورد نیاز هستند.

در طول غربالگری امنیتی، اطلاعات سوابق متقاضی به عنوان یک مرجع استفاده می شود. CSIS از اطلاعات در سوابق و اسناد متقاضی استفاده می کند. این مرحله جمع آوری داده ها است. CSIS  در این مرحله دوباره، دارای یک پایگاه داده گسترده بین المللی و اسناد متقاضی است. به طور معمول، بسیاری از متقاضیان اقامت دائم یا شهروندی تست امنیتی را با موفقیت پشت سر می گذرانند. اما گاهی اوقات چنین نیست! چون ممکن است CSIS یک مورد نگران کننده در پرونده متقاضی مشاهده کرده باشد.

این سازمان چندین داده و ارزیابی در مورد متقاضی را جمع آوری می کند. پس از حملات یازده سپتامبر سال 2001، وابستگی های سیاسی و فعالیت های متقاضی نیز باید ثبت شود. همچنین CSIS متقاضی را در مورد احتمال جاسوسی یا خرابکاری چک می کند. هنگامی که CSIS نگرانی در مورد متقاضی داشته باشد، مسئولیت بررسی او را دارد. در این جا سازمان به سراغ منابع اطلاعاتی دیگر است. منابع فراوان هستند و یکی از آن ها تاییدیه پلیس است که با توجه به آن سازمان اطلاعات بیشتری در مورد پیشینه کیفری متقاضی کسب می کند. واضح است که این پیشینه ها می تواند در مورد منفی شدن جواب درخواست متقاضی موثر باشد.

یکی دیگر از منابع اطلاعات، سرویس مهاجرت و اطلاعاتی کشورهای دیگر است. کشورهایی که در پیشینه سفر متقاضی هستند پایگاه های اطلاعاتی خود را دارند. CSIS برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد متقاضی از این منابع استفاده می کند. همچنین از آن جا که آدرس ایمیل متقاضیان مشخص است، CSIS می تواند حساب های کاربری شبکه اجتماعی متقاضی را بررسی کند.


 مدارک لازم و تغییرات پرونده متقاضی

غربالگری امنیتی یک فرایند طولانی است، بنابراین CSIS ، CBSA و IRCC برای این کار  نیاز به برخی از اسناد دارند.

 

 

 بایومتریک

CSIS و CBSA باید قادر به شناسایی متقاضی باشند. این دلیل اصلی بایومتریک است که پس از ارسال پرونده اقامتی مورد نیاز است. بایومتریک شامل اثر انگشت و عکس است. برای مهاجرت به کانادا، انجام بایومتریک فقط در مراکز مجاز مورد تائید است و هزینه آن در هر کشور، متفاوت است.
به طور معمول، تقریبا تمام مراکز بایومتریک مجاز جهت خدمات رسانی باز هستند، البته در سال 2020 به علت شیوع کرونا وضعیت کمی متفاوت بود. با توجه به تاثیرات شیوع کرونا بر کسب و کارها و فعالیت های دولتی، تغییراتی در عملکرد مراکز بایومتریک نیز مشاهده شد. تعداد معدود و محدودی از این مراکز طی این دوران تعطیل شدند. در داخل کانادا، اکثر دفاتر خدمات با وجود همه گیری کرونا در سال 2020، فعالیت خود را از سر گرفته اند. در برخی کشورها، دفاتر ویزا، خدمات مربوط به مراکز مجاز بایومتریک را نیز انجام می دهند. در مورد بایومتریک به نکات زیر توجه کنید:

 برای اثر انگشت مطمئن باشید که زخم یا آسیبی روی پوست شما نباشد.
 بهتر است که لاک ناخن نداشته باشید.
 برای عکس، تمام صورت باید در عکس دیده شود.
 پوشیدن روسری به شرطی که تمام چهره معلوم باشد، مجاز است.


 آزمایش پزشکی

درخواست ها بدون نتیجه آزمایش پزشکی به مرحله چک سوابق نمی رسند. این کار تنها توسط پزشکان پانل (پزشکان مورد تائید اداره مهاجرت کانادا) انجام می شود که در کلینیک های داخل و خارج از کانادا فعالیت می کنند. به علت شیوع کرونا، برخی از کلینیک های پزشکان پانل در سال 2020 تعطیل شدند. قبل از انجام معاینه پزشکی مهاجرت (IME) ، شما یک ایمیل از IRCC دریافت خواهید کرد و فقط پس از آن باید آزمایش را انجام دهید. برای واجد شرایط شدن جهت چک سوابق حتما باید این مرحله را بگذرانید. البته در برخی از برنامه های مهاجرتی، شما باید قبل از دریافت درخواست انجام تست پزشکی آن را به صورت آپفرانت انجام بدهید و همراه با درخواست خود ارسال نمائید، مثل اکسپرس انتری یا بعضی از درخواست های مجوز کار.


 گواهی عدم سوء پیشینه

گواهی عدم سوء پیشینه از پلیس حاوی پیشینه کیفری متقاضی است. به طور خاص سوابق جرائم متقاضی در این پرونده قرار دارد. اتهامات جنایی و کیفری، چه جزئی یا جدی، ممکن است توجه CSIS را جلب کند. بنابراین متقاضی باید به دنبال مشاور قانونی باشد. خدمات رسانی یک وکیل می تواند تاثیرات جرائم برای مهاجرت را به حداقل برساند. کاهش تاثیرات جرائم می تواند از طرق زیر صورت گیرد:


 اثبات اعاده حیثیت
 اثبات رفتار مناسب مداوم ( مانند گواهی اشتغال یا رسید پرداخت های فضاهایی مانند پارکینگ)
 اثبات این که محکومیت پنج سال پیش از درخواست ویزا اجرا شده است.


 گذرنامه معتبر

گذرنامه معتبر یک مورد ضروری جهت شناسایی به هنگام درخواست برای ویزای کانادا است. متقاضی ممکن است بدون گذرنامه قابل قبول و بدون مشکل باشد، اما نداشتن گذرنامه کار را کمی سخت می کند! اداره مهاجرت، آژانس خدمات مرزی و سرویس امنیتی اطلاعات کانادا باید کاملا از هویت متقاضی آگاه باشند. به همین دلیل، مدارک شناسایی بیشتری به جای گذرنامه معتبر باید ارائه شود. برای صرفه جویی و عدم ایجاد مشکل، بهتر است قبل از درخواست ویزا برای کانادا، یک گذرنامه معتبر داشته باشید.


 سایر تغییرات

برای حفظ انسجام اطلاعات، باید هر تغییرات پس از ارسال پرونده اقامتی را به اداره مهاجرت اطلاع بدهید. این تغییرات می تواند شامل موارد زیر باشد:

 آدرس ایمیل
 آدرس سکونت
 وضعیت اشتغال (تغییر یا از دست دادن شغل)
 وضعیت تاهل
 اعضای خانواده (تولد یا فوت)
 تحصیلات 

در طول چک امنیتی یا چک سوابق،  ممکن است از شما خواسته شود اطلاعات خود را به روزرسانی کنید. تمام کاری که باید در این مدت انجام دهید، دقت و صداقت در مورد اطلاعات مربوط به خودتان است. در مورد تاریخ اطلاعات ارائه شده نیز باید مطمئن باشید.

 چک سوابق در کدام مرحله از فرایند درخواست ویزا انجام می شود؟

 

 

زمانی که متقاضی تمام مدارک را ارائه داده باشد، چک امنیتی انجام می شود. معمولاً به این صورت است که پیش از آنکه سوابق پزشکی شما چک شوند، بایومتریک خود را ارائه می دهید. پس از اتمام آزمایش پزشکی، چک سوابق شما آغاز می شود و این فرایند می تواند بین 2 تا 4 ماه طول بکشد.
در طول این مرحله، شما باید آماده باشید تا اطلاعات بیشتری فراهم کنید. شما درخواست مربوط به اطلاعات بیشتر را از طریق ایمیل دریافت خواهید کرد. همانطور که چک امنیتی در حال انجام است، ممکن است با تاخیراتی نیز همراه باشد. اگر این فرایند بیش از دو تا چهار ماه طول بکشد، شاید لازم باشد درخواست دسترسی به اطلاعات و حریم خصوصی (ATIP) را برای اداره مهاجرت یا CSIS ارسال کنید. 

 

 

 برای سفارش نوت می توانید از خدمات شرکت پل استفاده کنید.

 پس از چک های امنیتی، اداره مهاجرت پاسپورت شما را درخواست می کند و این مرحله نهایی درخواست ویزای شما خواهد بود. اداره مهاجرت از طریق ایمیلی که به طور معمول، یک تا سه هفته پس از چک سوابق شما ارسال خواهد شد، از شما برای پاسپورت درخواست خواهد کرد. این درخواست پاسپورت برای تعیین شما به عنوان مقیم دائم در زمانی است که وارد کشور می شوید و باید آن را به افسران مهاجرت نشان دهید.

 تاثیرات شیوع کرونا

همه گیری کرونا در سال 2020 بسیاری از فعالیت های دولت را تحت تاثیر قرار داد. به همین علت ممکن است در برخی از مناطق، امور جاری با تاخیر مواجه شوند. تاخیرها متوجه دفاتر دولتی کانادا از جمله اداره خدمات کانادا نیز هستند. محدودیت های ایجاد شده توسط دولت، ممکن است بر روی خدمات مراکزی چون مراکز بایومتریک نیز تاثیر گذاشته باشد. این محدودیت ها در سراسر جهان امور مهاجرت را نیز مختل کرده است.  بسیاری از موسسات و دفاتر در سال 2020 با ظرفیت کاهش یافته فعالیت می کنند و شما برای درخواست ویزای کانادا باید به دفتر ویزای مربوط به محل یا منطقه خود رجوع کنید. توجه داشته باشید این دفاتر ویزا ممکن است تعطیل باشند یا فعالیت های مربوطه را انجام ندهند. به طور خلاصه، باید در انتظار هر گونه تاخیر در فرایند درخواست ویزای خود باشید.

 جمع بندی

چک سوابق برای امنیت و حفظ رفاه کانادا امری ضروری است.  کانادا به دلیل فعالیت ها و خدمات اداراتی چون اداره مهاجرت، آژانس خدمات مرزی کانادا و سرویس اطلاعات امنیتی همچنان به عنوان یک پناهگاه و بهشت برای شهروندان، ساکنان و مهاجران به شمار می رود. برای مشارکت در امور مربوط به سرزمین بالقوه جدید خود، باید این مراحل را انجام دهید. اطمینان داشته باشید که با حفظ صداقت در مورد اطلاعات شخصی و به روزرسانی آن ها به هنگام درخواست ویزا، در کمترین زمان خود را در کانادا خواهید یافت.

 

 

 برنامه های مهاجرتی کانادا را با گروه مهاجرتی پُل (eCanada سابق) دنبال نمائید. ​​​​​​

 همه به دنبال یک پل مطمئن هستند.

 بردیا صنعتی (وکیل رسمی مهاجرت به کانادا با شماره عضویت R530661)

/5 (0 رای)
pol article 81pol article 80pol article 79pol article 78
ارسال نظر
verification