• شرکت مهاجرتی پل دارای لایسنس رسمی وکالت مهاجرت کانادا از سازمان فدرال CICC (کالج مشاورین مهاجرت و شهروندی کانادا) / شماره لایسنس R530661
pol article 69


  پزشک شدن در کانادا مستلزم آن است که الزامات خاصی را برآورده کنید. روند کلی این فرایند به این شرح است: کسب مدرک لیسانس، فارغ التحصیل شدن در دانشکده پزشکی و تکمیل رزیدنسی. (به همراه تیتروار 4 تا گام)

 گام اول: کسب مدرک دانشگاهی

ابتدا شما باید از یک موسسه معتبر مدرک کارشناسی خود را به خصوص در یکی از زیرشاخه های علوم یا پزشکی اخذ کنید، هر چند تمام مدارس پزشکی به آن نیاز ندارند. با این حال، انتظار می رود متقاضی دروس علوم پایه را طی تحصیلات کارشناسی خود بگذراند. یک مدرک در یکی از رشته های علوم می تواند در جهت درک و اعمال آسان تر نظریه های پزشکی موثر باشد.

 گام دوم: قبولی در دانشکده پزشکی

پس از فارغ التحصیلی، می توان از طریق انتخاب یکی از 17 مدرسه پزشکی کانادایی به تکمیل مراحل ادامه دهید و ضمنا در نظر داشته باشید  که برخی از آنها این الزام را ایجاد می کنند که متقاضی ساکن همان استان باشد. دانشکده مورد نظر الزاماتی برای پذیرش دارد مانند آزمون پذیرش پزشکی و یک آزمون استاندارد 9 ساعته که در مدارس پزشکی خاص اجباری است. تعدادی از سیستم های پذیرش و درخواست نیز برای این کار در دسترس هستند مانند دانشکده پزشکی انتاریو.
با توجه به پذیرش کمتر از یک چهارم متقاضیان، قبولی در یکی از این مدارس خود یک چالش به شمار می رود. دانشگاه اتاوا اغلب بالاترین میزان متقاضیان موفق را دارد. آموزش پزشکی رسمی با آموزش پس زمینه نظری (یا پری-کلینیک) در کلاس آغاز می شود و معمولا 4 سال طول می کشد. دانشجویان اصطلاحات پزشکی، آناتومی انسانی و فارماکولوژی (داروشناسی) را می آموزند. دو سال پایانی به کار عملی اختصاص داده شده که شبیه برنامه رزیدنسی است. در طول این دوره، دانشجویان فرصت تمرین آموخته های خود را در برابر بیماران واقعی خواهند داشت. آنها در مورد چگونگی مراقبت از بیماران تحت شرایط مختلف و شرایط اضطراری آموزش می بینند و همچنین می توانند زمینه های مختلف را جهت انتخاب تخصص مناسب امتحان کنند.

 گام سوم: آزمون های مجوز پزشکی

هنگامی که آموزش های لازم به طور قابل قبول تکمیل شد، باید آزمون های مجوز پزشکی را پست سر گذراند. این آزمون ها توسط شورای پزشکی کانادا (Medical Council of Canada) ایجاد و برای دانشجویان سال بالای پزشکی در نظر گرفته شده اند. پس از گذراندن امتحانات، پزشک برای پیدا کردن شغل و اشتغال در بازار کار آماده است که نباید مساله دشواری باشد، زیرا تقاضا برای متخصصان پزشکی بالا است. بسیاری از مدارس پزشکی برنامه هایی برای کاریابی پزشکان دارند که این روند را برای آن ها تسهیل می کند.

 گام چهارم: اتمام رزیدنسی

پیش از شروع کار مستقل، پزشک تازه فارغ التحصیل باید دوره رزیدنسی خود را تکمیل کند. این دوره علاوه بر استفاده از تجربیات اساتید ارشد، به پزشکان امکان تطبیق با سرعت کار و برنامه زمانبندی واقعی بیمارستان ها را می دهد. همچنین آن ها می توانند به تدریس دانشجویان دوره عملی دانشکده پزشکی بپردازند. بزرگترین گروه را پزشکان خانوادگی تشکیل می دهند (حدود 40 درصد) که دوره رزیدنسی آن به طور متوسط دو سال است. تخصص های مختلف می توانند بسته به زمینه انتخاب شده، چهار تا شش سال طول بکشند. علاوه بر آن، تخصص های زیرمجموعه و فرعی ممکن است دو یا سه سال زمان ببرند.


 پزشک شدن قبل یا بعد از اقامت دائم؟

با توجه به پیچیدگی ها و سهمیه های محدود، توصیه این است که مهاجرین، پس از دریافت اقامت دائم خود نسبت به تکمیل مراحل اقدام نمایند. بسته به سن و موقعیت، مسیرهای مختلفی برای متقاضیان می تواند مطرح باشد. مثلاً یک فارغ التحصیل دبیرستان می تواند کارشناسی علوم را در کانادا گذرانده و پس از کسب سابقه کار کانادایی برای دریافت اقامت دائم درخواست بدهد.

 

 منبع: canadafaq.ca

 

 برنامه های مهاجرتی کانادا را با گروه مهاجرتی پُل (eCanada سابق) دنبال نمائید. ​​​​​​

 همه به دنبال یک پل مطمئن هستند.

 بردیا صنعتی (وکیل رسمی مهاجرت به کانادا با شماره عضویت R530661)

/5 (0 رای)
pol article 81pol article 80pol article 79pol article 78
ارسال نظر
verification