• شرکت مهاجرتی پل دارای لایسنس رسمی وکالت مهاجرت کانادا از سازمان فدرال CICC (کالج مشاورین مهاجرت و شهروندی کانادا) / شماره لایسنس R530661
pol article 72


  بررسی و  آمارگیری جدید نیروهای کار (Labour Force Survey) حاکی از آن است که رکود پایین ترین میزان بیکاری برای مهاجران جدید در حال ثبت است و گویا افزایش نرخ اشتغال در کانادا روندی سریعتر از افزایش جمعیت این کشور دارد.

با توجه به آمارهای مربوط به نیروهای کار کانادا توسط اداره آمار کانادا در ماه مارس، نرخ بیکاری مهاجرانی که در پنج سال گذشته وارد کانادا شده اند به کمترین حد خود رسیده است. 
گزارش تازه منتشر شده در طول یک هفته از 13 تا 19 مارس، به بررسی شرایط بازار کار کانادا می پردازد. در طی این یک هفته، محدودیت های بهداشت عمومی در استان ها کاهش یافت و تمامی محدودیت های ظرفیت و الزامات اثبات واکسیناسیون در استان های انتاریو، مانیتوبا، آلبرتا و کبک برداشته شد. 

به طور کلی، نرخ بیکاری در کانادا با 0.2 درصد کاهش، به 5.3 درصد رسیده که به نسبت اطلاعات مشابه سال 1976، پایین ترین نرخ بیکاری به شمار می رود. اداره آمار کانادا با در نظر گرفتن تعداد افراد بیکار به عنوان یک درصد از نیروی کار، نرخ بیکاری را محاسبه می کند. میانگین نرخ بیکاری (مشتمل بر افرادی که خواستار شغل بودند اما بارها دنبال کار گشته بودند) از میزان 7.2 درصدی مربوط به زمان پیش از همه گیری کرونا هم پایین تر بود. 

نرخ بیکاری برای مهاجران با رده سنی قانونی برای اشتغال در کانادا (Core-aged در بحث مهاجرت کانادا یک اصطلاح تخصصی به معنای «سن قانونی اشتغال» است که این رده سنی در هر یک از استان های کانادا متفاوت است.) که طی پنج سال گذشته وارد این کشور شدند 8.3 درصد بود که در مقایسه با اطلاعات مشابه در سال 2006 پایین ترین میزان به شمار می رفت. نرخ بیکاری نیروهای کار متولد کانادا 4.5 درصد بود. این اختلاف 3.8 درصدی مشابه همانی است که پیش از همه گیری کرونا در مارس 2019 مشاهده شد. ناتان جانزن معاون اقتصاددان ارشد RBC Economics می گوید: "با این میزان از کاهش نرخ بیکاری، عملا تمام صنایع در حال مقابله با مشکل کمبود نیروی کار هستند، بالاخص بخش های گردشگری که همچنان در حال بهبودی دوباره و کامل هستند"

 رشد اشتغال فراتر از رشد جمعیت

اشتغال کلی کانادا در ماه مارس به میزان73،000 مورد افزایش یافت که مربوط به مشاغل تمام وقت است. دستیابی و افزایش اشتغال در سپتامبر 2021 از افزایش جمعیت پیشی گرفت. از ماه سپتامبر که اشتغال کانادا برای اولین بار از بعد همه گیری کرونا احیا شد، به میزان 2.4 درصد افزایش داشت و این میزان افزایش، بیشتر از جمعیت 15 ساله و مسن تری است که 0.8 درصد افزایش داشته است. نرخ آهسته رشد جمعیت توأم با فرصت های شغلی فراوان و رشد سریع اشتغال متعاقبا به تسهیل ورود نیروهای کار خارجی مربوط است. یک راه برای مقابله با فشار فرسایشی بر بازار کار، باز کردن درها به سوی استعدادهای بین المللی است.

در هفته گذشته، کانادا اقدامات لازم را برای حمایت از نیروهای کار خارجی موقت جهت مقابله با کمبود کار اعلام کرد. برخی از این اقدامات، مانند افزایش دو برابری دوره اعتبار ارزیابی تاثیر بازار کار (LMIA) قبلا عملی شده بودند. LMIA عملا نشان می دهد که یک نیروی کار خارجی، کار کارمند کانادایی را نمی گیرد و به برخی از مجوزهای کاری نیاز دارد. همچنین حداکثر مدت اشتغال برای نیروهای کار با دستمزد بالا و نیروهای کار مستعد جهانی (Global Talent Stream) از دو سال به سه سال افزایش داده شده است. به علاوه، دیگر محدودیتی برای تعداد موقعیت های شغلی با دستمزد پایین که کارفرماهای صنایع فصلی بتوانند آن ها را از طریق TFWP پر کنند وجود ندارد. دو اقدام دیگر در تاریخ 30 آوریل اجرا خواهد شد، از جمله قوانین جدیدی که معین می کند چند درصد از نیروهای کار یک کارفرما می توانند خارجی باشند. همچنین کانادا در مناطق با نرخ بیکاری 6٪ یا بالاتر از آن، درخواست های LMIA برای خدمات غذایی و اقامتی مشاغل با دستمزد پایین و مشاغل بخش های خرده فروشی را به طور خودکار رد نخواهد کرد. 

در مبحث مهاجرت دائم، کانادا در حال دستیابی به یک رکورد جدید برای تازه واردان در سال جاری است. کانادا طبق برنامه سطوح مهاجرتی سال های 2022 تا 2024، قصد پذیرش 431645 مهاجر تازه وارد در سال 2022 را دارد.

مهاجرت تاثیر عمده ای بر افزایش جمعیت کانادا دارد. سرشماری اداره آمار کانادا در سال 2021 بیانگر آن است که این کشور به لطف مهاجرت، سریعترین افزایش جمعیت را در میان کشورهای گروه هفت (متشکل از آلمان، فرانسه، ایتالیا، ژاپن، بریتانیا، ایالات متحده آمریکا و کانادا) داشته است. در میان 1.8 میلیون نفری که طی سرشماری سال های 2016 تا 2021 به جمعیت کانادا اضافه شد، از هر پنج نفر، چهار نفر یا مقیمان موقت بوده اند یا مهاجران با وضعیت اقامت دائم! مابقی رشد جمعیت ناشی از افزایش طبیعی جمعیت بوده که در واقع مابه التفاوت بین تولد و مرگ و میر است.

 منبع: cicnews

 

 برنامه های مهاجرتی کانادا را با گروه مهاجرتی پُل (eCanada سابق) دنبال نمائید. ​​​​​​

 همه به دنبال یک پل مطمئن هستند.

 بردیا صنعتی (وکیل رسمی مهاجرت به کانادا با شماره عضویت R530661)

/5 (0 رای)
pol article 81pol article 80pol article 79pol article 78
ارسال نظر
verification