• شرکت مهاجرتی پل دارای لایسنس رسمی وکالت مهاجرت کانادا از سازمان فدرال CICC (کالج مشاورین مهاجرت و شهروندی کانادا) / شماره لایسنس R530661
pol article 73


  برای تحصیل در کانادا آماده هستید؟ ابتدا باید الزامات پذیرش در دوره های تحصیلی مورد علاقه خود را بررسی کنید. الزامات پذیرش ممکن است بسته به برنامه تحصیلی و موسسه آموزشی متفاوت باشد و در طول برای برنامه های مشابه نیز می تواند زمان تغییر کند.

 الزامات پذیرش در مدارس دوره اول 12 ساله تحصیلی 

دانش آموزان بین المللی می توانند در هر یک از مقاطع تحصیلی دوره اول 12 ساله در مدارس خصوصی و عمومی پذیرش شوند. متقاضیان باید آخرین ریزنمرات و کارت های تحصیلی خود را همراه با توصیه نامه های پذیرش ارائه دهند.

 الزامات پذیرش در موسسات تحصیلات بالاتر از دیپلم

دانش آموزانی که برای تحصیل در موسسات تحصیلات بالاتر از دیپلم اقدام می کنند، بر اساس سابقه تحصیلی و مهارت های زبان انگلیسی مورد ارزیابی قرار می گیرند. در برخی از دوره های تحصیلی  قبل از تصمیم گیری در مورد پذیرش دانشجویان به اطلاعات تکمیلی دانش آموز مانند رزومه نیاز دارند تا بتوانند آن ها را بهتر ارزیابی کنند.

 الزامات تحصیلی

اتمام موفقیت آمیز تحصیلات دبیرستان، جزو ملزومات پذیرش در مقطع کارشناسی در کانادا است. در بستر آموزشی کانادا، این به این معنی است که دانش آموز برای پذیرش باید کلاس 12 یا معادل آن را گذرانده باشد. از سوی دیگر برای پذیرش دوره های تحصیلات تکمیلی، مدرک لیسانس سه یا چهار ساله مورد نیاز است. برای پذیرش در دوره های تحصیلات تکمیلی یا دریافت گواهینامه، دیپلم های عادی و پیشرفته گواهینامه کافی است. در صورتی که دانش آموز شرایط خاصی داشته باشد، برخی از موسسات ممکن است تجربه کاری را به عنوان جایگزین نمره مورد نیاز قبول کنند.

 معدل (Grade Point Average)

از دانش آموزان خواسته می شود که مدارک اتمام دیپلم، کارنامه یا ریزنمرات خود را که نشان دهنده نمرات آنها در هر دوره تحصیلی است، ارائه دهند. به طور معمول ملاک اصلی برای پذیرش،  فقط نمرات دو سال گذشته دانش آموز است. در نهایت، میانگین نمره نهایی دانش آموز (GPA) و همچنین نوع دوره های تحصیلی گذرانده شده تعیین می کند که آیا وضعیت دانش آموز با معیارهای پذیرش در دانشگاه مطابقت دارد یا خیر! الزامات GPA به طور متوسط بین 65 تا 90 درصد بسته به برنامه تحصیلی و موسسه آموزشی متغیر است.

 دوره های پیش نیاز

در برخی از دوره های تحصیلات بالاتر از دیپلم دانشجویان باید دوره های معادل را برای رشته های مرتبط گذرانده باشند. برای مثال، دانشجویان دوره مهندسی باید درس های فیزیک و ریاضی مقطع 12 را پاس کرده باشند. الزامات پیش نیاز بسته به دوره تحصیلی و موسسه آموزشی متفاوت است.

 الزامات زبان انگلیسی

از آنجا که زبان انگلیسی، زبان اصلی آموزش در موسسات تحصیلات تکمیلی کانادایی (خارج از کبک) است، دانشجویانی که از کشورهای غیرانگلیسی زبان اقدام می کنند، باید مهارت خود در زمینه زبان انگلیسی را توسط آزمون زبان انگلیسی نشان دهند. آزمون های استاندارد زبان انگلیسی، چهار مهارت اصلی خواندن (Reading)، گوش دادن (Listening)، صحبت کردن (Speaking) و نوشتن (Writing) را ارزیابی می کنند. 

بیشتر موسسات آموزشی کانادایی آیلتس و تافل را به عنوان مدرک مهارت های زبان انگلیسی قبول دارند. برخی از موسسات تحصیلات تکمیلی کانادایی نیز ممکن است نمرات کسب شده از آزمون سایر موسسات معتبر ارزیابی زبان انگلیسی را بپذیرند. الزامات نمره زبان بسته به نوع برنامه تحصیلی و موسسه آموزشی و گاه بسته به کشور زادگاه متقاضی متفاوت است. برخی از موسسات فقط مجموع نمرات را در نظر می گیرند، این در حالی است که سایر موسسات نمرات هر یک از چهار مهارت اصلی را ملاک قرار می دهند. به طور کلی دانشجویان برای پذیرش، به نمره 6.5 در آیلتس (برای برخی از برنامه های تحصیلات تکمیلی 7) یا نمره بین 70 تا 90 برای تافل نیاز دارند. 

برخی از موسسات نیز به دانشجویان این اختیار را می دهند که جهت پذیرش در برنامه تحصیلی مورد نظر، یک دوره زبان انگلیسی را در داخل یا خارج از مرکز آموزشی کانادایی بگذراند. 

 مهارت های زبان فرانسوی

دانشجویانی که به تحصیل در موسسات آموزشی فرانسوی زبان تمایل دارند، باید مهارت های خود را در این زبان نشان بدهند. آزمون سنجش زبان فرانسوی (TEF) و آزمون اطلاعات زبان فرانسوی (TCF) رایج ترین آزمون های زبان فرانسوی هستند.

 الزامات تکمیلی

با توجه به ماهیت برنامه، دانش آموزان ممکن است نیاز به ارائه مدارک تکمیلی غیر دانشگاهی یا نمرات آزمون برای انجام درخواست پذیرش خود داشته باشند. این موارد می تواند شامل انگیزه نامه (Statement of Purpose)، مقالات، رزومه، نمرات GRE / GMAT، و غیره باشد. همیشه پیش از ارسال درخواست، الزامات برنامه تحصیلی را بررسی کنید که کامل باشند. درخواست ها گاهی به دلیل نبود یا کمبود مدارک رد می شوند. برنامه های تحصیلی عملی اغلب نیاز به رزومه دارند. اظهارات شخصی یا مقاله می تواند از سایر ملزومات این برنامه ها باشد و بسیاری از برنامه های تحصیلات تکمیلی نیز نیاز به نمره آزمون GRE / GMAT  به عنوان بخشی از الزامات خود دارند.

 مهلت اقدام برای پذیرش

در کانادا، معمولاً پذیرش ها در پاییز(سپتامبر)، زمستان (ژانویه) و تابستان (مه) انجام می شود. ماه سپتامبر به عنوان شروع رسمی سال تحصیلی در نظر گرفته می شود که بزرگترین و بیشترین دوره پذیرش است. بسیاری از برنامه های تحصیلی هم فقط در پاییز پذیرش دارند. در کالج های خصوصی و مدارس فنی، هر یک یا دو ماه یک بار، کلاس های جدید آغاز می شوند. بنابراین دانشجویان می توانند درخواست خود را برای شروع تحصیلات در هر زمان از سال انجام دهند. 
ددلاین ها بسته به موسسه آموزشی و برنامه تحصیلی متغیر هستند. در جدول زیر ددلاین های عمومی تحصیلی مشخص شده اند.

فصل تحصیلی پذیرش تاریخ شروع ترم ددلاین
پاییز سپتامبر ژانویه تا مارس
زمستان ژانویه سپتامبر تا نوامبر
تابستان مه ژانویه تا مارس

 

برخی موسسات آموزشی، هر یک یا دو ماه یک بار به صورت چرخشی پذیرش دارند و تنها محدود به ماه های سپتامبر، دسامبر و مه نیستند.

بسیاری از موسسات آموزشی پذیرش های چرخشی دارند که درخواست ها به محض ثبت، بررسی می شوند و به محض پر شدن جاهای موجود هم پذیرش مذکور بسته می شود. برخی از موسسات هم بسته به پذیرش های چرخشی و دوره ای، به محض دریافت درخواست ها شروع به تصمیم گیری در مورد پذیرش آن می کنند. در حالی که سایر موسسات پس از ددلاین تحصیلی، تصمیم لازم را در مورد پذیرش اخذ می کنند.

 زمان های بررسی درخواست ها

در مورد ددلاین های تحصیلی، باید در اسرع وقت درخواست لازم را انجام دهید تا برای مواردی چون مجوز تحصیلی و ویزای دانشجو مشکلی ایجاد نشود! بررسی درخواست ها و نامه پذیرش (از ملزومات مهم مجوز تحصیلی)، اغلب تا 60 روز پس از ددلاین زمان می برد.

 

 منبع: applyboard

 

 برنامه های مهاجرتی کانادا را با گروه مهاجرتی پُل (eCanada سابق) دنبال نمائید. ​​​​​​

 همه به دنبال یک پل مطمئن هستند.

 بردیا صنعتی (وکیل رسمی مهاجرت به کانادا با شماره عضویت R530661)

/5 (0 رای)
pol article 81pol article 80pol article 79pol article 78
ارسال نظر
verification