• شرکت مهاجرتی پل دارای لایسنس رسمی وکالت مهاجرت کانادا از سازمان فدرال CICC (کالج مشاورین مهاجرت و شهروندی کانادا) / شماره لایسنس R530661
pol article 16

 

 

 چگونه دارایی خود را مدیریت کنید

باز کردن حساب بانکی در کانادا یک اجبار است. این کار به شما فرصت می‌دهد که پول پس‌انداز کنید، خرید، تراکنش‌ها و پرداخت‌ها را انجام دهید، حقوق خود را دریافت کنید و حتی چک صادر کنید. با حساب بانکی می‌توانید به پول خود در هر زمان، هر جایی، حتی در گوشی موبایل خود دسترسی داشته باشید. به عبارت ساده، مدیریت دارایی‌های مالی شما را آسان می‌کند.

انواع حساب‌های بانکی

انواع مختلفی از حساب‌ بانکی وجود دارد. یک حساب معاملاتی که یک حساب chequing نیز نامیده می‌شود به شما این امکان را می‌دهد که چندین تراکنش‌ را به شکل واریز یا برداشت انجام دهید. در عین حال، حساب پس‌انداز به شما این امکان را می‌دهد که مازاد پول که برای هزینه‌های جاری لازم ندارید را به حساب پس انداز واریز کند. حساب‌های ارزی خارجی و حساب‌های تخصصی دیگر مانند حساب پس‌انداز بهره بالا نیز موجود هستند.

چگونه یک حساب بانکی باز کنیم

به یک بانک بروید (ما آنها را در کانادا "شعبه" می نامیم) یا با یک مشاور در یک موسسه مالی کانادا قرار ملاقات بگذارید. برای تهیه اسناد رسمی مانند گذرنامه معتبر و مستندات مربوط به مهاجرت و تابعیت کانادا، برنامه ریزی کنید. برخی از موسسات مالی حتی به شما امکان می دهند با استفاده از وب سایت خود یک حساب کاربری از راه دور باز کنید.

چک های شخصی

با صدور چک شخصی, هولدر می‌تواند به بانک خود دستور دهد تا مبلغ مشخصی از پول را از حساب خود به حساب یک ذی‌نفع انتقال دهد. در کانادا چک‌های شخصی برای پرداخت هزینه‌های مشخصی مانند اجاره استفاده می‌شود.
علاوه بر این, چک‌های بانکی اطلاعات بانکی را به ارائه دهندگان خدمات بالقوه برای پرداخت‌های مکرر و به کارفرمایان ارائه می‌دهند تا به طور مستقیم حقوق شما را واریز کنند. چک‌های شامل نام و شماره حساب‌های صادر کننده، شماره شناسایی سه رقمی موسسه مالی آن‌ها (برای بانک ملی کانادا) و یک کد پنج رقمی مرتبط با شعبه است.

معاملات بانکی آنلاین

می‌توانید از اینترنت استفاده کنید تا تراکنش‌های بانکی خود را انجام دهید. نکته مهم در استفاده از اینترنت برای معاملات بانکی صحت و امنیت سایت مورد استفاده است.

بیمه سپرده

در کانادا، موسسات مالی بزرگ عضو شرکت بیمه " سپرده‌گذاری " کانادا (CDIC) هستند، که سپرده‌های کانادایی قابل پرداخت در کانادا تا ۱۰۰,۰۰۰ دلار را پوشش می‌دهد. با این حال، اگر شما پول به دلار آمریکا یا واحد پول دیگر داشته باشید، این سپرده بیمه نمی‌شود.

تفاوت بین یک کارت دبیت و یک کارت اعتباری چیست؟

سیستم بانکداری کانادا با دو کارت مکمل کار می‌کند، یک کارت بدهی و یک کارت اعتباری.  کارت بدهی یک کارت پرداخت مرتبط با حساب‌های پس‌انداز شما است. هر هزینه، چه خرید یا برداشت از حساب شما در زمان واقعی کسر می‌شود. در مقابل، با یک کارت اعتباری (مانند Mastercard یا Visa)، هزینه‌های (مانند خرید آنلاین یا قبض تلفن همراه) جمع می‌شوند. این موازنه باید هر ماه بازپرداخت شود، و اگر نه، در ماه بعد مشمول پرداخت بهره خواهید شد. کارت‌های اعتباری بسیار مهم هستند چون به ساختن سوابق اعتباری شما کمک می‌کنند. هرچه گزارش اعتبارتان بیشتر و بهتر باشد، موسسات مالی بیشتر به شما اعتماد می کنند. در نتیجه برای شما آسان‌تر خواهد بود که انواع خاصی از وام‌ها را دریافت کنید، مانند یک وام مسکن که به عنوان وام مسکن در کانادا معروف است. اعتبار خوب به شما این امکان را می‌دهد که نرخ بهتری بگیرید. برنامه‌های کارت اعتباری را می‌توان در یک شعبه یا با تلفن انجام داد. زمانی که درخواست می‌دهید، بانک مطالعاتی انجام می‌دهد تا مشخص کند که آیا شما را تایید کرده یا خیر.

 چهار دلیل برای دریافت کارت اعتباری در کانادا

 یک راه عملی و مطمئن برای خرید و مخارج جاری است.
 این کار اغلب برای تراکنش‌های خاص، مانند امضای یک قرارداد تلفن همراه، اجاره اتومبیل و یا خرید آنلاین مورد نیاز است.
 این کارت به شما این امکان را می‌دهد که دلار کانادا بخرید، به شما کمک می‌کند در هنگام استفاده از یک کارت از کشور مبدا، از پرداخت هزینه‌ها اجتناب کنید.
 این کارت به شما کمک می‌کند که به تدریج سوابق اعتبار خود را بسازید.

 چهار نکته برای استفاده صحیح از کارت اعتباری خود

 میزان اعتبار کارت اعتباری خود را در هر ماه قبل از موعد مقرر در بیانیه تان پرداخت کنید تا از هزینه‌ها و جریمه‌ها اجتناب کنید.
 برای تاخیر چند روز (معمولا سه) برای پردازش پرداختی شما بسته به روش پرداخت مورد استفاده (در یک شعبه، یک دستگاه بانکی یا آنلاین) برنامه‌ریزی کنید.
 هرگز شماره شناسایی شخصی (PIN) مرتبط با کارت اعتباری یا کارت اعتباری تان را به اشتراک نگذارید.
 از داشتن تعداد زیادی کارت اعتباری در یک زمان خودداری کنید. این می‌تواند ظرفیت وام گرفتن شما را کاهش دهد.

خط اعتباری (Line of Credit)

برای اینکه بتوانید از فرصت‌های جدید استفاده کنید، به سرعت به شرایط پیش‌بینی‌نشده واکنش نشان دهید، پروژه‌ها را آغاز کنید و پرداخت‌ها را انجام دهید، شما به یک منبع انعطاف‌پذیر و قابل‌دسترس بودجه در تمام زمان‌ها نیاز دارید، حتی زمانی که به طور موقت کمبود نقدینگی دارید. یک خط اعتباری به دارنده این حق را می‌دهد که با نرخ بهره از پیش تعیین‌شده خود پول قرض کند، بدون این که هر بار درخواست وام کند. این می‌تواند گاهی در زمانی که شما به آن نیاز دارید، برایتان مفید باشد.

چه چیزی سوابق اعتبار شما را تشکیل می دهد؟

در کانادا، داشتن تاریخچه اعتباری خوب حیاتی است. در حقیقت، دسترسی به گزارش اعتبار شما در بسیاری از موارد مورد نیاز است که در آن به تایید اعتبار، اجاره یک آپارتمان و یا حتی درخواست بیمه نیاز دارید. سابقه اعتباری شما نشان‌دهنده هویت شما، میزان بدهی شما و این که آیا بدهی‌های خود را پرداخت می‌کنید یا خیر. 

به عنوان یک تازه‌وارد ضروری است که گزارش اعتبار خود را بسازید. این کار بسیاری از گام‌های شما را تسهیل خواهد کرد. اگرچه گزارش اعتبار که شما در کشور خود ایجاد کرده‌اید در نظر گرفته نشده است، اما هنوز هم می‌تواند مفید باشد. در صورت امکان، یک نسخه از گزارش اعتباری تان و یا یک نامه توصیه را از یک موسسه مالی در کشور مبدا خود ذخیره کنید (برای ایرانی ها به دلیل عدم استفاده از کارت اعتباری متداول نیست).
دو اداره اصلی اعتباری در کانادا   Equifax Canada and TransUnion Canada.هستند. آن‌ها مسئول اطلاعات مربوط به وضعیت اعتباری شما هستند: جمع‌آوری اطلاعات اعتباری خود، حفظ آن و در دسترس بودن آن برای کسانی که به آن نیاز دارند.

  سه راه آسان برای کسب امتیاز اعتباری خوب

 برای کارت اعتباری با محدودیت ثبت نام کنید که بتوانید بدون جریمه شدن از پس پرداخت های آن بربیایید. اگر نمی‌توانید کل مبلغ خود را بپردازید، دقت کنید که حداقل مبلغ مورد نیاز را بپردازید.
 قبض‌های خود را به موقع بپردازید.
 از داشتن کارت های اعتباری متعدد خودداری کنید. هر برنامه اعتباری در گزارش اعتبار شما ثبت می‌شود. داشتن تعداد زیادی در مدت‌زمان کوتاهی می‌تواند بر امتیاز شما تاثیر منفی بگذارد.

روش های صرفه جویی در کانادا

علاوه بر اعتبار، سیستم کانادایی محصولات متعددی را برای افزایش پس‌انداز شما ارائه می‌دهد و به شما در رسیدن به اهداف خود کمک می‌کند.
برخی از این محصولات به شما این امکان را می‌دهند که مالیات خود را کاهش دهید. مشهورترین طرح پس‌انداز بازنشستگی ثبت شده‌ (RRSP) است که سهم آن درآمد مشمول مالیات سالانه شما را کاهش می‌دهد. مالیات پرداختنی تا پرداخت که معمولاً در بازنشستگی اتفاق می‌افتد، به تعویق می‌افتد. همچنین حساب پس‌انداز بدون مالیات وجود دارد که به حداکثر میزان صرفه‌جویی در هر سال اجازه می‌دهد تا بدون مالیات رشد کند.
برای تحصیل پس از دبیرستان کودکان، برنامه پس‌انداز آموزش ثبت‌شده (RESP) به شما این امکان را می‌دهد که مالیات را پس‌انداز کرده و از دولت فدرال و دولت کبک کمک مالی دریافت کنید.

 

 توصیه های نهایی

در ابتدا سیستم بانکی کانادا می‌تواند پیچیده به نظر برسد، اما اینطور نیست. یک قدم در یک زمان و بالاتر از همه، تردید نکنید که با مشاور موسسه مالی خود صحبت کنید. آن‌ها در آنجا هستند تا شما را راهنمایی کنند و به همه سوالات شما پاسخ دهند.
 

 

منبع: National Bank

 

 

 برنامه های مهاجرتی کانادا را با گروه مهاجرتی پُل (eCanada سابق) دنبال نمائید. ​​​​​​

 همه به دنبال یک پل مطمئن هستند.

 بردیا صنعتی (وکیل رسمی مهاجرت به کانادا با شماره عضویت R530661)

3.5/5 (6 رای)
pol article 81pol article 80pol article 79pol article 78
ارسال نظر
verification