• شرکت مهاجرتی پل دارای لایسنس رسمی وکالت مهاجرت کانادا از سازمان فدرال CICC (کالج مشاورین مهاجرت و شهروندی کانادا) / شماره لایسنس R530661
pol exclusive news 25

 

 در این مطلب تحلیلی قصد داریم بهترین راه های مهاجرت به کانادا در سال 1401 را بررسی و به شما معرفی کنیم. در حالت کلی آیتم های مختلفی در انتخاب مسیر مهاجرتی موثر هستند که مهمترین آنها عبارتند از:

 سن
 تحصیلات
 سطح زبان یا زبان ها (انگلیسی و فرانسوی)
 نوع و مقدار سوابق کاری
 میزان دارایی

برای هر شخصی با توجه به شرایط خاص و منحصر به فردش می تواند راه های مختلفی برای مهاجرت به کانادا وجود داشته باشد. البته یک عامل مهم نیز علاوه بر متغیرهای بالا می تواند در تصمیم گیری مسیر مهاجرتی تاثیر بگذارد و آن چیزی نیست جز پندمیک کرونا! این مساله باعث محدود شدن بعضی از مسیرهای مهاجرتی و پرطرفدار شدن برخی دیگر مسیرها شده است که توجه به این موضوع در هدر نرفتن وقت و سرمایه بسیار موثر است.
 

 

 متقاضیان با سن زیر 40 سال

بطور کلی میتوان گفت بهترین برنامه های مهاجرتی برای این دسته از متقاضیان عبارتند از:

 برنامه های نیروی کاری استانی
 مهاجرت از طریق ویزای دانشجویی


اما ویژگی های هر کدام چیست؟

مسلماً آنچه برنامه های نیروی کاری را جذاب می کند این است که مستقیماً منجر به اقامت دائم کانادا می شوند. این مساله برای متقاضیان ایرانی بسیار حائز اهمیت است و باعث می شود راه بهینه تر، کم هزینه تر، سریعتر و در کل بهتری برای مهاجرت به کانادا باشد. اما به تناسب جذابیت ها و ویژگی های مثبتشان، برنامه های نیروی کاری که در سال 1401 می توان روی آنها حساب باز کرد متقاضی های زیاد و رقابت شدیدی را نیز به همراه دارد.
 

 بهترین برنامه های نیروی کاری در سال 1401 عبارتند از:

 
برنامه استانی ساسکاچوان


این برنامه معمولاً برای متقاضی هایی مناسب است که سابقه کار با بیمه زیادی در طول 10 سال اخیر دارند. برای کسب امتیاز رقابتی در این برنامه ترکیبی از سابقه کار در 10 سال گذشته، سطح زبان اول و دوم (در صورت وجود)، سن و تحصیلات سنجیده می شوند. آیتم های خاص دیگری نیز وجود دارند که می توانند دریافت دعوتنامه را تا حد زیادی قطعی کنند نظیر فامیل مقیم استان یا جاب آفر از یک کارفرمای داخل استان. با توجه به تنوع زیاد مشاغلی که این استان در سال های اخیر دعوت کرده است، می توان گفت بهترین گزینه استانی مهاجرت به کانادا همین برنامه است. بایستی توجه نمود که این برنامه اسکیلدورکر استانی دارای پول مجزا از پول اکسپرس انتری می باشد، به این معنا که متقاضیانی که قصد اقدام از طریق این برنامه (چه از زیرشاخه اکسپرس انتری و چه از زیرشاخه غیر اکسپرس انتری) را داشته باشند باید به صورت جداگانه پروفایل برای استان ارسال نمایند که به آن Expression of Interest  یا ابراز علاقه می گوئیم.

تعدادی از مشاغلی که در 1 سال اخیر با امتیازات خیلی خوبی از این استان دعوتنامه گرفته اند عبارتند از:
 

 مشاغل مدیریتی

 • بخش های مالی
 • بخش های آموزشی
 • فروشگاه ها
 • بخش کارخانجات و تولید
 • بخش اداری

 مشاغل زمینه بازرگانی

 • مشاوره بازرگانی
 • تبلیغات و بازاریابی

 مشاغل بخش اداری

 • کارمند اداری
 • دستیار اجرائی

 مشاغل مرتبط با پزشکی

 • دستیار پزشکی
 •  تراپیست ها
 • آزمایشگاه 
 • روان شناسان

 مشاغل مهارتی (Skilled Trades)


 
برنامه استانی انتاریو


این برنامه نیز از ابتدای شروع به کار اکسپرس انتری در سال 2015 برای متقاضیان ایرانی جذابیت زیادی داشته است و تعداد زیادی هر ساله موفق به دریافت تائیدیه از این استان بزرگ و جذاب و مهاجرت به کانادا شده اند. در حالت کلی می توان گفت این برنامه برای متقاضیانی مناسب است که دارای امتیاز بالای 400 در داخل پول اکسپرس انتری هستند اما امتیازشان برای دریافت دعوتنامه مستقیم اکسپرس انتری کافی نیست. این استان هر از چند گاهی بر اساس نیازمندی های بازار کار خود متقاضیا از ناک های شغلی مختلفی را از داخل پول اکسپرس انتری انتخاب می کند و با ارسال دعوتنامه آنها را تشویق به اقدام از طریق این برنامه می کند. همچنین، انتاریو دوزبانه های فرانسوی و انگلیسی را به دفعات دعوت به اقدام نموده است.

برخی از مشاغلی که انتاریو ممکن است در سال 1401 دعوت کند:

 مشاغل مرتبط با کامپیوتر

 • مهندسی نرم افزار
 • برنامه نویسی
 • مهندسی
 • طراحی وب
 • تحلیل داده

 مشاغل مدیریتی

 • کامپیوتر و شبکه
 • بخش خدمات
 • بانک ها
 • تبلیغات و بازاریابی
 • مهندسی
 • بخش خدمات درمانی
 • فروش
 • رستوران
 • ساخت و ساز
 • حمل و نقل
 • تولید

 مشاغل زمینه بازرگانی

 • منابع انسانی
 • مشاوره بازرگانی

 مشاغل مرتبط با پزشکی

 • پرستاری
 • آزمایشگاه
 • بینائی سنجی


 
برنامه استانی آلبرتا


استان آلبرتا نیز در زیرشاخه اکسپرس انتری خود در دفعات متعددی متقاضیان را حتی با امتیازات پائین از داخل پول اکسپرس انتری انتخاب کرده است. این استان چندان روند مشخص و قابل پیش بینی ندارد اما در حال کلی حضور در پول اکسپرس انتری با امتیاز مناسب و شغل مورد نیاز استان می تواند شما را در معرض دعوت های این استان قرار دهد. اگر خویشاوندی مقیم این استان داشته باشید به مراتب شانس بالاتری نیز خواهید داشت.


 
برنامه استانی نوا اسکوشیا


زیرشاخه اکسپرس انتری این استان نیز به برخی از متقاضیان داخل پول اکسپرس انتری دعوتنامه می دهد. هر کدام از دعوت های استان شرایط خاصی دارد نظیر سابقه کار بالای 3 سال، نمره آیلتس بالا، زبان اول یا دوم فرانسوی و غیره. مشاغلی که احتمال بیشتری دارد که در سال 1401 دعوتنامه بگیرند:

 پرستاری
 مشاغل بخش مالی
 مشاغل بازرگانی
 مشاغل حوزه نرم افزار
 مشاغل مکانیکی صنعتی

 

 مهاجرت به کانادا از طریق ویزای دانشجویی


تحصیل در کانادا همیشه در میان متقاضیان تحصیل بین المللی جذاب بوده است و در این مطلب قصد نداریم به دلایل این محبوبیت بپردازیم. اما آنچه دارای اهمیت زیادی است مزایای این ویزا و نتیجه آن که رسیدن به اقامت دائم کانادا می باشد. با توجه به عدم برگزاری دعوت های نرمال اکسپرس انتری در سال گذشته، خیلی از متقاضیانی که شرایط سنی و رزومه مناسبی داشته اند تصمیم گیری منطقی و صحیحی را صورت داده و با شرکت در آزمون آیلتس آکادمیک راه مهاجرتی خود را کوتاه نمودند. 

تحصیل در کانادا می تواند از راه های مختلف شمارا به اقامت دائم کانادا برساند:

 از طریق برنامه های جدید دولت برای تبدیل اقامت موقت به دائم
 از طریق اکسپرس انتری کلاس تجربه کار کانادایی
 از طریق برنامه های استانی
 از طریق برنامه RNIP (برنامه مهاجرتی مناطق شمالی و روستائی کانادا)

بطور خلاصه می توان گفت چنانچه شرایط نسبی لازم برای اقدام ویزای دانشجوی را دارا باشید، بتوانید از مرکز با سطح اعتبار خوبی پذیرش دریافت کنید و مدارک مناسبی برای تمکن مالی ارائه دهید و با درخواست ویزای شما موافقت شود، با احتمال بسیار بالایی در ادامه موفق به دریافت اقامت دائم کانادا می شوید. بنابراین می توان به هزینه تحصیل بین المللی در کانادا به چشم یک سرمایه گذاری در جهت کسب اقامت دائم این کشور نگریست که در مدت زمان خیلی کوتاهتری می تواند شما را وارد کانادا کند.

 متقاضیان بالای 40 سال

برای این دسته از متقاضیان بهترین راه مهاجرت می تواند استفاده از مسیرهای تجاری یا سرمایه گذاری باشد. البته به این نکته مهم توجه کنید که بسیاری از برنامه های تجاری که در ادامه به شرح آنها خواهیم پرداخت برای متقاضیان زیر 40 سال نیز می تواند گزینه بسیار خوبی باشد که به رزومه و شرایط وابسته است.

این دسته از متقاضیان را می توان به دو دسته تقسیم نمود:

 اگر سابقه مالکیت کسب و کار شخصی و یا مدیریت سطح بالا دارید

اگر در گذشته صاحب کسب و کار خود بوده و به مدیریت آن مشغول بوده اید و یا در کسب و کار شخص دیگری مشغول به کار بوده اید و قدرت کنترل آن در دست شما بوده است گزینه های خیلی خوبی برای مهاجرت به کانادا می تواند برای شما وجود داشته باشد. این گزینه ها عبارتند از:

 برنامه های کارآفرینی استانی کانادا


استان های کانادا هر یک بسته به شرایط اقتصادی و محیطی خاصشان به زمینه های مختلفی از مشاغل چراغ سبز نشان می دهند. این برنامه ها به صورت رقابتی و امتیازبندی می باشند و متقاضیان بر اساس شرایط و طرح پیشنهادی شان رتبه بندی شده و به نفرات ممتاز دعوتنامه اقدام داده می شود. معمولاً روال کار به این صورت است که بایستی متقاضی سفر اکتشافی را در استان انجام دهد، دارایی اش توسط یک شرکت حسابداری مورد تائید کانادایی مورد بررسی و صحت سنجی قرار بگیرد. این برنامه ها به طور مستقیم منجر به کسب اقامت دائم کانادا نمی شوند و ابتدا متقاضی باید مجوز کار دریافت کند، وارد استان شده و کسب و کار را راه اندازی کند تا سپس بتواند تائیدیه استانی دریافت نموده و درخواست اقامت بدهد.

 مجوز کار تجاری کانادا (IMP)


این مجوز به متقاضی امکان می دهد که با ثبت شرکت جدید یا شعبه شرکت ایرانی در کانادا بتواند مجوز فعالیت دریافت کند. این نوع از مجوز کار در مدت زمان کوتاهی به نتیجه می رسد و مزایای متعددی را در اختیار متقاضی قرار می دهد از جمله امکان کار آزاد برای همسر و تحصیل رایگان فرزندان زیر سن قانونی در مدارس دولتی کانادا.

 اگر سابقه مدیریت/مالکیت کسب و کار ندارید


اگر در رزومه تان سابقه مالکیت یا مدیریت کلان کسب و کار ندارید باز هم می توانید شانس اقدام از طریق برنامه های تجاری مهاجرت به کانادا را داشته باشید. برنامه اقامتی استارت آپ ویزا در واقع مخصوص متقاضیانی است که یا صاحب طرح و ایده ای نوآورانه و خیلی قوی هستند و یا با تجربه فنی، مدیریتی یا تخصصی خود می توانند نقش اجرایی مهمی در تیم استارت آپ و پیشرفت دادن آن ایفا کنند.

هر پروژه استارت آپ معمولاً بین 2 تا 5 عضو داشته و نیاز به یک سازمان کانادایی دارد که ایده موضوع پروژه را مورد تائید قرار داده و نامه حمایتی را برای آن صادر کند.


 بقیه برنامه های مهاجرتی؟


آیا مسیرهایی که در بالا به آنها اشاره نمودیم تنها راه مهاجرت در سال 1401 هستند؟ خیر! گزینه های زیر را نیز بررسی نموده و در نظر بگیرید:

 اکسپرس انتری


اکسپرس انتری که اصلی ترین برنامه جذب نیروی کار مقیم دائم برای کانادا بوده است به دلیل پندمیک کرونا و سهمیه بندی جدید دولت مدتی است که دچار تغییرات شده است و متقاضیان بدون تائیدیه استانی را دعوت به اقدام نکرده است. شنیده ها حاکی از آن است که این برنامه در سال 2022 مجدداً دعوت های نرمال خواهد داشت اما زمان دقیق آن را نمی توان پیش بینی کرد. 

بطور کلی می توان گفت برای انکه در سال 1401 دارای شانس اقدام از طریق اکسپرس انتری باشید بهتر است طوری برنامه ریزی کنید که بتوانید امتیاز بالای 500 کسب کنید. این امتیاز معمولاً از طریق ارائه دو مدرک زبان انگلیسی و فرانسوی همزمان قابل حصول است. علت اینکه چنین امتیاز بالایی را پیشنهاد داده ایم تعلیق طولانی مدت برنامه برای متقاضیان خارجی و نیز دارای سابقه کار کانادایی است که باعث روی هم جمع شدن این دسته از متقاضیان شده است. 

 ویزای دانش آموزی


اگر قصد دارید فرزند یا فرزندانتان را برای تحصیل به یک کشور درجه 1 بفرستید، کانادا می تواند گزینه بسیار مناسبی برای شما باشد. هر چه مقطع تحصیلی بالاتر باشد معمولاً شانس دریافت ویزا نیز بالاتر است. اگر والدین سابقه ویزای توریستی یا سفر به کانادا یا دیگر کشورهای رده بالایی نظیر انگلستان، استرالیا و آمریکا را داشته باشند در دریافت جواب مثبت پرونده ویزای دانش آموزی بسیار موثر خواهد بود. همچنین، تمکن مالی والدین در پرونده ویزای دانش آموزی عاملی کلیدی ست.

 ویزای توریستی


معمولاً در دو حالت می توانیم اقدام برای ویزای توریستی را توصیه کنیم. حالت اول این است که دارای فامیل درجه 1 مقیم کانادا باشید و حالت دوم اینکه سوابق سفر قوی و معتبری در گذشته داشته باشید. در واقع علت تعریف نمودن این دو حالت این است که توجیه قوی و منطقی برای درخواست ویزا وجود دارد. البته در غیر از این دو حالت نیز شانس موفقیت وجود دارد، اما احتمال آن قدری پائینتر است. 

 برنامه خوداشتغالی فدرال


این برنامه، علی رغم من لطفی های فراوان از سوی ویزا آفیس ورشو لهستان به متقاضیان ایرانی، همچنان می تواند یک گزینه مناسب برای کسانی که رزومه هنری یا ورزشی بین المللی بسیار قوی دارند باشد. تاکید ما روی رزومه بسیار قوی به این دلیل است که در غیر این صورت نمی توان شانس خاصی را برای قبولی پرونده در رقابت با متقاضیان قدر از کشورهای مختلف متصور شد.
 

 جاب آفر


اگر از طریق قانونی و با ارتباط مستقیم شما و کارفرمای کانادایی بدست آمده باشد فرصت بسیار خوبی را برای مهاجرت شما به کانادا فراهم می آورد. اما اگر با پرداخت مبالغ هنگفت به اشخاص یا مجموعه های فاقد صلاحیت و فریبکار قصد خریداری پیشنهاد شغلی را دارید جالب است بدانید احتمال موفقیت پروسه بسیار پائین است و در اکثر موارد تنها نتیجه ای که بدست می آید از دست رفتن وقت، سرمایه و فرصت ها برای متقاضیان خوش خیال است.

 

 اگر قصد سرمایه گذاری در کانادا، مهاجرت، سفر کردن و یا تحصیل در این کشور را دارید می توانید از خدمات ارزیابی رایگان پل استفاده کنید. قصد ما این است که مناسبترین مسیر مهاجرتی به کانادا را با پاسخ دادن به چند سوال ساده به شما نشان بدهیم.

 

 برنامه های مهاجرتی کانادا را با گروه مهاجرتی پُل (eCanada سابق) دنبال نمائید. ​​​​​​

 همه به دنبال یک پل مطمئن هستند.

 بردیا صنعتی (وکیل رسمی مهاجرت به کانادا با شماره عضویت R530661)

5.0/5 (6 رای)
pol exclusive news 38pol exclusive news 36pol exclusive news 35pol exclusive news 34
ارسال نظر
verification
زمان ثبت
دوشنبه 22 فروردین 1401 10:27
Milad
سلام، ممنون از اطلاعات مفید شما. یه سوال داشتم اینکه اگه بخوایم برای برنامه استانی ساسکاچوان اقدام بکنیم ولی 10 سال سابقه ما بصورت کامل دارای بیمه نباشه آیا امکانش هست آفیسر قبول بکنه یا خیر؟
ادمین پل

با سلام، ساسکاچوان برای سابقه کار از متقاضی می خواد که یک مدرک صادر شده از سمت دولت ارائه کنه. بهتره که بیمه باشه وگرنه مقداری ریسک می تونه داشته باشه.