• بردیا صنعتی/عضو رسمی شورای قانونگذاری وکلای مهاجرت کانادا / شماره عضویت R530661
anti fraud 17

 

 بخش اول

اهمیت انتخاب وکیل مطمئن در پرونده مهاجرتی

متاسفانه خدمات مهاجرتی در ایران توسط بسیاری از افراد و مجموعه ها به شکل غیر حرفه ای، غیر قانونی و به دور از هر نوع نظارت ارائه می شود. از طرف دیگر، نمی توان از ساده لوح بودن و اشتباه واضح متقاضیان در انتخابشان نیز چشم پوشی نمود. این دو عامل دستمایه کلاهبرداری های متعددی شده و می شود. 

در قسمت پانزدهم از سری مطالب روشنگرانه "فریب نخوریم!" موضوع کلاهبرداری مشاورنماها و متقلبین هموطنمان را بازگو نمودیم که با دریافت مبالغ بعضاً چند ده هزار دلاری و ارسال نامه قبولی تقلبی برای متقاضیانشان اقدام به اخاذی می نمایند. 

اکنون می خواهیم به جنبه دیگری از این موضوع بپردازیم که گریبان ده ها و شاید صدها ایرانی را در سال های اخیر گرفته است و علاوه بر مشکلات و محرومیت ها بیش از پیش باعث بدنامی و به اصطلاح red flag شدن متقاضیان دریافت ویزای کانادا شده است.

آیا می دانید؟

مسئولیت ارائه اطلاعات و مدارک صحیح و حقیقی تنها بر عهده شخص متقاضی می باشد، حتی اگر از وکیل در پرونده اش استفاده کرده باشد. این بدان معناست که اگر در انتخاب وکیل پرونده مهاجرتی خود دقت و وسواس لازم را نداشته باشید و صرفاً با اعتماد به ظواهر و تبلیغات فریبنده اقدام کنید، به راحتی می توانید به دام شیادانی بیفتید که برای دریافت دستمزد از متقاضیانشان به هر راهی متوسل می شوند، منجمله:

ارسال اطلاعات دروغین
ارسال مدارک تقلبی 
ارائه نامه قبولی جعلی 

سیستم مهاجرتی کانادا بر اساس صداقت و ارائه اطلاعات و مدارک حقیقی می باشد و وظیفه اطمینان از این موضوع فقط بر عهده شخص متقاضی می باشد و انتخاب وکیل نامطمئن یا کلاهبردار نیز مسئولیت مستقیم خود متقاضی است. 
 

نتیجه چیست؟

در صورتی که اطلاعات یا مدارک نادرستی از جانب متقاضی برای سازمان مهاجرت کانادا ارسال شود، علاوه بر رد پرونده، محرومیت 5 ساله در انتظار وی خواهد بود. 

در ادامه به تصمیم دادگاه فدرال کانادا در خصوص درخواست یک متقاضی ایرانی توجه کنید.

 

 بخش دوم

تصمیم دادگاه فدرال کانادا برای پرونده متقاضی ایرانی

دادگاه فدرال کانادا به تازگی در تاریخ 11 جون 2021 به اعتراض متقاضی ایرانی در خصوص رد پرونده ویزای موقت و نیز محرومیت 5 ساله وی به دلیل ارائه مدارک یا اطلاعات تقلبی رسیدگی نمود. نتایج دادگاه طبق قوانین دولتی به صورت عمومی در دسترس می باشند.

این متقاضی ایرانی در آگوست 2019 قراردادی را با یک مشاور مهاجرتی (غیر مجاز) منعقد و پدر وی مبلغ 6000 دلار آمریکا به وی پرداخت نمود. 

مشاورنما از جانب متقاضی به صورت شخصی مدارک را سابمیت نموده و از در اختیار گذاشتن اطلاعات پروفایل آنلاین امتناع نمود.

در سپتامبر 2019 متقاضی به درخواست مشاور به استانبول مراجعه نموده و بایومتریک را انجام داد.

طبق اطلاعات موجود در سیستم GCMS دولت کانادا، در اکتبر 2019 پرونده متقاضی رد شد، که به گفته متقاضی به وی اطلاع داده نشده است.

در دسامبر 2019 مشاور نامه قبولی تقلبی را در اختیار متقاضی قرار داد و وی پاسپورتش را برای صدور ویزا ارسال نمود.

در ژانویه 2020 به دلیل شک به حقیقی بودن مدرک، نامه حق دفاع برای متقاضی ارسال شد که بی پاسخ ماند.

متقاضی و پدرش ادعا می کنند که دیگر دسترسی به مشاور نداشتند و وی پاسخگو نبود و در فوریه 2020 ظاهراً به اطلاع آنها رسیده است که آن شخص از افراد دیگری نیز کلاهبرداری کرده است و از وی شکایت رسمی می کنند.

در مارچ 2020 متقاضی به دلیل ارائه اطلاعات یا مدارک تقلبی ممنوع الورود به کانادا شناخته شده و به مدت 5 سال محروم می شود.

در دسامبر 2020 متقاضی از طریق دادگاه فدرال به این تصمیم اعتراض می کند. پایه اعتراض این است که مشاور بدون اطلاع متقاضی تقلب نموده و متقاضی بی گناه است.

تصمیم نهایی قاضی فدرال این است: "وظیفه ارائه اطلاعات صحیح بر عهده متقاضی است، حتی اگر از وکیل در پرونده اش استفاده کرده باشد. تصمیم بر محرومیت وی صحیح، منطقی و عادلانه است". در واقع دادگاه فدرال تفاوتی میان تقلب عامدانه و غیرعامدانه قائل نشده است و قاضی اذعان داشته است که: "متقاضی نمی تواند از این موضوع سوء استفاده نماید که تقلب به دست مشاور کلاهبردار انجام شده است و وی بی گناه است" و "اعتراض رد می شود". 
 

لینک رسمی از سایت دادگاه فدرال کانادا
 

این متقاضی و بسیاری از دیگر متقاضیان با اعتماد به افراد و مجموعه های غیرمجاز و نامطمئن عمر و سرمایه شان را از دست می دهند و نه راه پیش خواهند داشت و نه راه پس. 
 

 

 

 برنامه های مهاجرتی کانادا را با گروه مهاجرتی پُل (eCanada سابق) دنبال نمائید. ​​​​​​

 همه به دنبال یک پل مطمئن هستند.

 بردیا صنعتی (وکیل رسمی مهاجرت به کانادا با شماره عضویت R530661)

3.5/5 (2 رای)
anti fraud 18anti fraud 16anti fraud 15anti fraud 14
ارسال نظر
verification